Emocemi nabytá historická naučná stezka vás v centru Pardubic provede osudy hlavních aktérů operace Silver A

Operace Silver A
Památník na operaci Silver A na naučné stezce. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice

Dnes vás zavedeme do Pardubic, města, které bylo proslavené československým odbojem v pozitivním i negativním smyslu. Vznikla zde totiž naučná stezka jak pro milovníky historie, tak i pro návštěvníky, kteří se o válečnou historii příliš nezajímají, ale přece jen by se rádi něco dozvěděli. Prožijte zlomové okamžiky tehdejší těžké doby na vlastní kůži.

Pardubice byly během 2. světové války dějištěm mnoha významných událostí a jsou neodmyslitelně spojeny s působením paravýsadku Silver A, jehož členové českoslovenští vojáci vyslaní do protektorátu z Anglie našli v Pardubicích pomoc a útočiště

Alfréd Bartoš
Kapitán Alfréd Bartoš. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Operace Silver A

Na podzim roku 1941 byla v Londýně sestavena skupina tří parašutistů Silver A – Alfréd Bartoš, Josef Valčík a Jiří Potůček. Dne 29. 12. 1941 seskočili nedaleko Poděbrad a jejich úkolem bylo navázat spojení s Londýnem přes vysílačku Libuše. To se jim podařilo z lomu Hluboká nedaleko Ležáků. Ty posléze nechali nacisté za trest vyhladit.

Pomník Jiřího Potůčka
Pomník Jiřího Potůčka. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice

Naučná stezka Po stopách Silver A, aneb poslední cesta Alfréda Bartoše

Tato naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70 let výročí vyhlášení druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta vás provede několika místy spojenými s činností Silver A a seznámí s osudy hlavních aktérů, především kapitána Alfréda Bartoše. Stezka je bezbariérová, tudíž může být skvělým tipem na výlet pro rodiny s dětmi i pro starší ročníky.

Naučnou stezku si můžete projít s tištěným průvodcem, který si vyzvednete v turistickém centru na Náměstí Republiky. Pokud se vám nechce číst a raději posloucháte, skvělým řešením pro vás je zvukový průvodce, jehož jednotlivá zastavení si můžete spustit ZDE. Zvukový průvodce obsahuje unikátní výpovědi účastníků heydrichiády z výslechových protokolů.

Průvodce naučnou stezkou v elektronické podobě si můžete otevřít ZDE.

Stezka má celkem 6 zastavení a je dlouhá 2,3 km. Od městské radnice vás provede místy jako jsou byty manželů Krupkových a Bartošových, sídlo tehdejšího gestapa. Dále také kolem místa, kde stával hotel Veselka, ve kterém pracoval Josef Valčík jako číšník. Ústředním cílem stezky je místo, kde se Alfréd Bartoš v obklíčení gestapa střelil do spánku. Polovina trasy z Pernerovy do Smilovy ulice kopíruje cestu, po níž Bartoš před příslušníky gestapa prchal.

Smilova ulice
Smilova ulice. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice

Pokud se na trasu vydáte sami bez audioprůvodce, jen podle hrubě načrtnutého plánku, některá místa budete hledat velmi obtížně, jelikož v terénu nejsou nijak označena. Po cestě nenajdete ani žádné informační tabule, které by vás navedly.

 

Místo:

Kraj: Pardubický
Okres: Pardubice
Město: Pardubice

Kontakt:

Turistické informační centrum Pardubice

Nám. Republiky 1
530 02 Pardubice

Tel: +420 775 068 390
E-mail: info@ticpardubice.cz
Web: www.ipardubice.cz

 

Symbol kříže na popravišti
Symbol kříže na popravišti. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice
Lesopark Jiřího Potůčka
Lesopark Jiřího Potůčka. Zdroj: Turistické informační centrum Pardubice