KORONAVIRUS: „Neúcta a arogance,“ reagují poslanci na pozdní příchod ministra zdravotnictví na jednání. Otázka testování dětí tak nemá odpověď

Zdroj: Pixabay

Česko – Dnes byly podruhé v tomto týdnu povinně testovány všechny děti, které jsou zapojeny do prezenčního předškolního a školního vzdělávání. Rozdílem mezi testy dnešními a těmi pondělními pak bylo zejména to, že pokud by byť jen jedno dítě bylo covid-pozitivní, do karantény by musela celá třída. Diskusi však budí nejen způsob samotného testování, ale také jeho četnost – ve firmách totiž, na rozdíl od školek a škol, probíhá pouze jedenkrát za týden. Související otázky dnes chtěli ministru zdravotnictví klást poslanci v rámci jednání sněmovny. Jenže Arenberger se kvůli neodkladným povinnostem omluvil, na jednání dorazil pozdě a na řadu otázek tak nezbyl čas…

Testování dětí ve školách je obecně velmi diskutované téma. Nejenže se ozývají hlasy, že testy, které vláda vybrala, jsou nejméně citlivé a jejich výsledky jsou tak neprůkazné (ostatně, dle pondělních výsledků bylo pozitivních dětí napříč republikou naprosté minimum a na špatnou citlivost poukázaly také srovnávací analýzy testů), ale mnozí se pozastavují i nad jejich četností. Antigenní testy (fungují na principu odběru z nosu), které mají školy k dispozici, se navíc v mnoha případech nezamlouvají nejen rodičům, ale ani ředitelům, jelikož zbytečně školy personálně zatěžují. Některé školy se tak rozhodly pro vlastní výběr testů – na výběr je 750 typů, které ministerstvo zdravotnictví uznává – a to takových, které lze provádět doma, před samotným příchodem do školy. Tehdy ale testy musí pořídit škola na vlastní náklady.

Vedle toho je však otázkou, proč je třeba testovat děti dvakrát týdně, když pracovníci ve firmách jsou povinně testováni každý týden jen jednou. I na to se dnes ptali poslanci ministra Arenbergera – v tomto případě se sice odpovědi dočkali, že by však byla zrovna uspokojivá, se říci nedá. „Není to proto, že by to u dospělých stačilo, ale proto, že v práci je to logistický problém,“ uvedl totiž v této souvislosti ministr zdravotnictví, který ale na jednání dorazil se značným zpožděním, a tak na zodpovězení mnoha dalších dotazů již nebyl prostor. „Je to neúcta a arogantní přístup k nám i celé sněmovně,“ uvedl pak poslanec Vojtěch Munzar (ODS).

Není to přitom zdaleka první Arenbergerův přešlap, v podstatě od svého nástupu do čela resortu způsobuje chaos – ten zahájil víkendovou změnou pravidel pro sdružování (a to navzdory tomu, co sám oznamoval na tiskové konferenci v pátek), jejichž dodržování chtěl následně vymáhat i prostřednictvím policie. Ta to však odmítla s argumentem, že Arenbergerův požadavek nemá oporu v zákoně. Včera pro změnu ve sněmovně nový ministr na plénu prohlašoval, že „pokud budeme chytří, užijeme si prázdniny. Když budeme zlobit, budeme v létě nosit respirátory, budeme se potit a nadávat na ministerstvo zdravotnictví, že to udělalo blbě.“ Po další vlně kritiky tak dnes na Twitteru napsal, že  se všem za předchozí výrok omlouvá a že by léto mohlo být i bez roušek venku. Toto vyjádření však nelze tak úplně považovat za uznanou sebekritiku, přišlo totiž v rámci postu s informací, že Česko od posledního týdne v dubnu do konce června obdrží dodávku 1 179 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Jedná se o dodávku, která měla dorazit až na podzim, firma Pfizer/BioNTech se však rozhodla v rámci celé EU dodávky uspíšit – členské státy se tak nyní dle své velikosti dělí o 50 mil. dávek vakcín.

Koronavirová epidemie u nás i nadále slábne. Za včerejšek přibylo 3 697 nově pozitivních, což je nejméně za všední den od loňského listopadu. Zlepšuje se i situace v nemocnicích, počet hospitalizovaných již klesnul pod 5 tisíc a klesá také počet těch, kdo jsou ve vážném stavu (aktuálně je toto číslo lehce pod hodnotou 1 100).