KORONAVIRUS: Přínosy vakcíny Johnson&Johnson převažují nad riziky, rozhodla EMA. Česko může zahájit očkování

Zdroj: pixabay

Česko – Po té, co se pozornost odborníků, ale i veřejnosti upírala k možným komplikacím spojeným s očkováním vakcínou AstraZeneca, totéž potkalo také očkovací látku konkurence. S ohledem na možnost vzniku krevních sraženin tak společnost Johnson&Johnson minulý týden rozhodla o pozastavení dodávek svých vakcín do Evropy, Evropská léková agentura (EMA) zároveň měla za úkol rizika vakcíny posoudit. Nyní padl verdikt – přínosy vakcíny převažují nad jejími riziky. Vakcínou je tedy možné začít očkovat, v Česku by dodávky očkovací látky Johnson&Johnson mohly urychlit zejména očkování u praktických lékařů. Nespornou výhodou je také to, že jako jediná je tato vakcína pouze jednodávková. Vzhledem ke vzniklým komplikacím s prodlevou dodávek ale EU rozhodla, že zakoupí pouze již smluvené množství vakcín (což platí také pro vakcínu AstraZeneca), další objednávky se budou orientovat zejména na očkovací látky spol. Pfizer/BioNTech.

Ačkoliv EMA uvádí, že vakcína Johnson&Johnson může ve velmi vzácných případech způsobovat krevní sraženiny (v USA bylo nahlášeno několik málo těchto stavů, z nichž jeden skončil úmrtím), tvrdí také, že přínosy vakcíny převládají. „Pro lékaře i pacienty je velmi důležité, aby příznaky krevních sraženin znali, mohli si tak všimnou varovných signálů a vyhledali co nejdříve pomoc specialistů,“ uvedla v této souvislosti Emer Cooke, výkonná ředitelka EMA. Dle oficiálního stanoviska bezpečnostního výboru EMA by pak informace o hrozícím vzniku krevních sraženin – ač dle posudku se jedná o riziko naprosto minimální – měla být obsažena i na obalu vakcíny.

Podle slov českého ministra zdravotnictví Arenbergera je pak již na 15 tisíc dávek vakcíny Johnson&Johnson v Česku k dispozici a distribuce směrem k praktickým lékařům (ti zatím očkují zejména vakcínami AstraZeneca) by měla být zahájena zítra. Během dubna by Česko mělo obdržet celkem cca 38 tisíc dávek této vakcíny, v květnu by to pak mělo být přes 170 tisíc.

Nemocnice obnovují běžný provoz

Epidemiologická situace v Česku se i nadále zlepšuje, nejenže klesají počty nově nakažených, ale snižují se i počty těch, jejichž stav vyžaduje hospitalizaci. V pondělí tak byla nákaza koronavirem prokázána v 3 301 průpadů, což je ve srovnání s minulým pondělkem o 560 méně. Hospitalizovaných bylo ke včerejšku 4 108 osob, z nichž 888 bylo ve vážném stavu. Díky tomu postupně nemocnice napříč republikou přistupují také k obnově běžné péče, která byla právě kvůli koronavirové epidemii odložena (tzv. intenzivní lůžka, která jsou za normálních okolností užívána v rámci pooperační péče, byla – a zatím na mnoha místech stále jsou – využívána právě pro covidové pacienty). Podle odhadů by se mnohá oddělení mohla ke svému standardnímu provozu vrátit již v průběhu května, jsou však obory, kde situace bude komplikovanější (např. ortopedie ad.).