Cipískova stezka aneb putování za synkem jičínského loupežníka

Valdštejnovo náměstí
Valdštejnovo náměstí v Jičíně.

Milí rodiče, máme pro vás skvělý tip na pohádkový výlet s vašimi dětmi. Zavítejte do Jičína, města, které se proslavilo díky pohádkám a loupežníku Rumcajsovi s jeho rodinou. Loupežníkův syn Cipísek se rozhodl, že vás zavede na nějaká příjemná zákoutí tohoto malebného městečka. Na trase procházky si pro vás nachystal několik úkolů a drobných překvapení.

Co na cestu potřebujete?

Budete potřebovat pouze tužku, papír a dobrou náladu. Důležitým průvodcem vám bude letáček Cipískovy stezky, který si můžete vyzvednout v Městském informačním centru v Jičíně nebo si jej vytiskněte doma. Ve formátu PDF ho naleznete tady. Na letáčku najdete mapku s trasou stezky a vyznačenými místy, kde na vás čekají úkoly.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Vyrážíme!

Cipískova stezka je dlouhá necelé 3 km a s malými dětmi ji zvládnete projít asi za hodinu a půl a jde zvládnout i s kočárkem. Jde vlastně o zkrácenou verzi Rumcajsovy stezky, která vede z Mladějova do Jičína a jedná se o jednu z nejkrásnějších pohádkových cest v Českém ráji.

Stezka vás zavede do míst, která nejsou běžně navštěvována. Cesta plná zábavy začíná i končí na Valdštejnově náměstí. Je vedena klidovou částí města obklopená zelení, doplněna vodními plochami Cidliny a rybníkem Kníže s možností nakrmení kachen nebo také zapůjčení loděk.

Před zámkem se zastavte, rozhlédněte se po náměstí a vydejte se k prvnímu Cipískovu zastavení, kde na vás čeká první úkol – spočítat oblouky pod Valdštejnským zámkem. Po splnění úkolu se otočte zády k zámku a vydejte se napříč náměstím do ulice Fortna. Dojděte až na konec této ulice k hlavní silnici. Tu přejděte a zabočte vpravo na pěšinu (cyklostezku) Zde se zkuste zamyslet nad tím, jak se jmenuje tok, podél kterého jdete.

Pokračujte dál po pěšině podél vodního toku a zastavte se u první Cipískovy tabule. Rozhlédněte se a napište do letáčku, jak se jmenují jehličnaté stromy, které u cesty rostou. Další úkol na vás čeká na lavičce v malé zatáčce, kde si s dětmi zkusíte popovídat o tom, co rostliny potřebují k životu.

Rybník Kníže
Rybník Kníže v Jičíně.

Nebudeme vám však prozrazovat celou Cipískovu trasu a všechny úkoly, které na vás po cestě čekají. Nechte se překvapit a vyražte na cestu sami. Vytiskněte si letáček, vybavte se dobrou obuví, vezměte si psací potřeby a hurá na dobrodružství!

Za projití stezky a splnění úkolů vás odměna nemine. Zastavte se v infocentru a vyzvedněte si drobné překvapení.

 

Místo:

Kraj: Královehradecký
Okres: Jičín
Město: Jičín

Kontakt:

Městské informační centrum Jičín

Valdštejnovo náměstí 1
506 01 Jičín

Tel: +420 493 534 390
E-mail: mic@jicin.org
Web: www.kzmj.cz