Cyklisté, pozor! Policie se zajímá o vaše přilby

PARDUBICKÝ KRAJ – Včera policie v Pardubicích uskutečnila dopravně preventivní akci určenou pro cyklisty. Přestože bezpečnostní přilba je na kole povinná do 18 let, pro ochranu zdraví a života by ji měli používat všichni cyklisté, bez ohledu na věk.

V rámci projektu neziskové organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. s názvem Na kole jen s přilbou uskutečnila policie v Pardubicích na frekventované cyklostezce u letního kina nedaleko centra města dopravně preventivní akci zaměřenou na cyklisty. Partnerem tohoto projektu je i BESIP a Městská policie Pardubice.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Všichni společně se zaměřili především na povinnou výbavu jízdního kola cyklistů. Velký důraz byl ze strany policistů kladen také na používání bezpečnostní přilby. Ta je do 18 let povinná. „Všem přítomným se však snažíme vysvětlit, jak důležité pro ochranu zdraví a života je použití správně upevněné přilby, a to bez ohledu na věk,“ uvedl policejní koordinátor prevence Jiří Tesař.

Převážně u dětí často dochází ke špatnému nasazení a upevnění bezpečnostní přilby, která pak většinou ztrácí svou ochrannou schopnost. Na místě měli cyklisté možnost vyzkoušet si tzv. „opilé brýle“, které simulují stav po požití alkoholu. „Touto aktivitou upozorňujeme na fakt, že ani řidič nemotorového vozidla nemůže před jízdou alkohol konzumovat,“ vysvětlil Tesař.

Každý z účastníků dostal malý dárek, především odrazový a retroreflexní materiál, kterým lze některé části povinné výbavy nahradit. Hlavním cílem projektu je snížení nehodovosti a zejména následků dopravních nehod cyklistů.

Zde je statistika za Pardubický kraj: V roce 2019 policisté zaznamenali 201 dopravních nehod zaviněných cyklistou, z toho bohužel jeden mrtvý, 16 těžce zraněných a 165 zraněných lehce. V loňském roce policie zaznamenala 168 dopravních nehod zaviněných cyklistou, z toho 3 mrtví, 14 těžce zraněných a 132 zraněných lehce. Co se týká celkového počtu zemřelých cyklistů, tedy i těch, kteří nebyli viníky nehody, tak v obou letech (2019 i 2020) přišlo bohužel o život vždy pět cyklistů. „Tyto akce plánujeme v celém kraji a budou probíhat v průběhu celého léta,“ dodal Jiří Tesař.

Foto: Policie ČR