KORONAVIRUS: Incidence nákazy spadla pod 50/100 tis., vláda místo otevření restaurací povolila provoz venkovních bazénů

Zdroj: online vysílání

Česko – Tím, co mělo být směrodatné pro postupující rozvolňování protiepidemických nařízení, je tzv. incidence, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Vláda v rozvolňovacích balíčcích určila několik stěžejních hranic – 100, 75, 50 a 25. Ačkoliv však aktuální sedmidenní incidence nových případů koronaviru napříč republikou klesla na hodnotu 47, rozvolnění, která se týkají právě poklesu pod hodnotu 50, vláda odložila a z původního balíčku povolila od pondělí 31. 5. jen provoz venkovních koupališť…

Navzdory stále klesajícím počtům nově nakažených vláda opět začala ignorovat to, co sama stanovila. Dnes tedy ministr zdravotnictví Arenberger oznámil, že příští týden (kdy je již poměrně pravděpodobné, že incidence bude hluboko pod hodnotou 40) bude možné pouze otevřít venkovní bazény (a to s naplněním jen 50% kapacity) a navýší se počty osob, které budou moci navštívit ZOO, botanické zahrady, muzea, galerie a hrady a zámky – budou umožněny skupinové prohlídky maximálně pro 10 osob (testovaných, očkovaných nebo těch s protilátkami po prodělání nemoci). Kromě toho bude možné, aby se shromáždění, oslav i sportovních akcí účastnilo 75 osob venku a 150 uvnitř. Tím pak veškerá rozvolnění, s nimiž je počítáno k příštímu pondělku, končí.

Restaurace?

Co se týká interiérů restaurací, otevřít by dle slov ministra zdravotnictví Arenbergera mohly 14. června. „Je pravděpodobné, že pokud se epidemická situace nezhorší, bude možnost restaurace od 14. června otevřít,“ uvedl. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček pak doplnil, že cca po deseti dnech od dnešního rozvolnění vláda přehodnotí jeho dopad a dle toho se rozhodne. „Nejde jen o restaurace, my řešíme i sauny, bazény, to otevření by mělo proběhnout zatím nejpozději 14. června,“ uvedl.  Vůči tomuto plánu se pak již nesouhlasně vymezil např. Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, dle jehož slov je opět postup vlády zcela nesystémový a neodpovídající situaci.

Bezplatné letní testování

Kromě výše uvedeného vláda dnes vzhledem k protiepidemickým opatřením k žádným dalším významnějším krokům nepřistoupila. Arenberger jen oznámil, že již v červnu bude snížen počet poskytovaných bezplatných antigenních testů, a to na čtyři za měsíc, a počet bezplatných PCR testů na dva za měsíc. Tyto testy by dle Arenbergera mělo být možné využít např. při cestování do zahraničí. Jak se totiž ukázalo, vláda zvažuje zavedení povinnosti absolvovat testování po návratu z dovolených, přesný režim přitom není znám a Arenberger se k tématu blíže odmítl vyjádřit. „Během prázdnin připravujeme speciální režim tak, aby testy PCR i testy antigenní byly k dispozici cestovatelům. Budeme mít další jednání, nebude to v návrhu na červen, budou tam ale testy zdarma k dispozici,“ dodal jen s tím, že významnou letní změnou bude to, že se již nebude testovat ve školách (do nichž ovšem nikdo chodit nebude…) a ve firmách. Související režim však Arenberger také nepředstavil.