KORONAVIRUS: Arenberger ve funkci ministra zdravotnictví končí, nahradí jej „staronový“ Adam Vojtěch

Zdroj: online vysílání

Česko – O odchodu ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se v posledním týdnu spekulovalo čím dál více – ostatně, prezident Zeman již před pár dny oznámil, že je připraven přijmout jeho rezignaci. Někdejší šéf Vinohradské nemocnice totiž čelil obviněním ze zamlčování majetku a postupně se ukázalo, že jeho majetková přiznání významně neodpovídají realitě. Ačkoliv situaci a Arenbergerovo setrvání na postu ministra měl přehodnotit premiér Babiš až zítra, dnes ráno ze summitu EU vzkázal, že Arenberger rezignoval a bude nahrazen Adamem Vojtěchem, který pozici zastával na počátku pandemie. Sám Arenberger následně na tiskové konferenci svou rezignaci potvrdil.

Arenberger: Důvodem mého odchodu je mediální lynč

Arenbergerova tisková konference se nesla spíše v duchu výčtu úspěchů, kterých se odstupujícímu ministrovi během pouhých 48 dní ve funkci podařilo z jeho pohledu dosáhnout. Údajně je tedy naplňován prioritní cíl týkající se očkování (čemuž ale neodpovídají data a Česko se v rychlosti očkování stále řadí na chvost členských států EU) tím, že cca 1,2 milionů lidí je již plně očkováno. Stejně tak se prý ministerstvu podařilo „nastartovat“ komunikaci s médii – právě ta ale jsou dle Arenbergera důvodem jeho odchodu, čelil totiž dle vlastních slov „mediálnímu lynči“. Nesrovnalosti v majetkových přiznáních však na tiskové konferenci sám Arenberger zlehčoval a uvedl, že se některé nemovitosti jen „nepropsaly“ do příslušné dokumentace. „Mám výzvy rád, daně platím poctivě, daňová přiznání mám v pořádku, bohužel jsem ale majetkové přiznání vytvořil chybně, dopustil jsem se tedy přestupku a to je jediné, co jsem provedl. Ale to, co jsem zažil za poslední týden, byl spíše mediální lynč,“ uvedl přímo s tím, že právě proto se rozhodl odstoupit z funkce a ráno oznámil premiéru Babišovi rezignaci. Dodal také, že je přesvědčen, že změna v této fázi již nebude mít na řešení pandemie vliv, a to i vzhledem k tomu, že jeho nástupcem má být právě Adam Vojtěch, který má z resortu již zkušenosti.

Reakce na sebe samozřejmě nenechaly dlouho čekat. Místopředseda výboru pro zdravotnictví, Petr Třešňák (Piráti), tak uvedl, že každý veřejný činitel musí se zvýšeným zájmem médií počítat. „Ten tlak, který ministr Arenberger zmiňuje ze strany médií, je něco, s čím člověk v jeho funkci musí počítat. Pokud si navíc své pilíře činností vyhodnotil jako pozitivní, což zaznělo na tiskové konferenci, je otázkou, kde jsou ty motivy k odchodu,“ upřesnil. Kriticky se k celé situaci vyjádřil také Vít Rakušan (STAN), když zkonstatoval, že „situace v Česku není normální, za věci, za které se všude odstupuje okamžitě, se u nás nic neděje. Doba se posunula, je to dáno atmosférou, kdy předseda vlády má sám prokazatelný střet zájmů a nároky na ministry tak nejsou nijak vysoké. Problémem pana Arebergera není jen majetkové přiznání, on vyváděl klinické studie mimo vlastní vědecké pracovitě, to vše jeho reputaci dokresluje.“  Odstoupení ministra Arenbergera pak přivítal také Tomio Okamura (SPD) s tím, že se vlastně nejedná o nic překvapivého, jelikož rozhodl již prezident Zeman. „Ortel nad panem Arenbergerem vyslovil už před pár dny pan prezident, když oznámil, že přijme jeho demisi. Premiér Babiš přitom není v pozici, že by mohl prezidentovi odporovat. Je navíc až neuvěřitelné, jak pan Arenberger dokázal ve veřejném sektoru shromažďovat majetek,“ shrnul.

Otázkou je nyní také to, jak celá kauza bude dále řešena, ve čtvrtek by totiž o střetu zájmů a všech nesrovnalostech v případě Petra Arenbergera měla jednat sněmovna. Vedle toho se diskutuje také o tom, zda se Petr Arenberger vrátí zpět do křesla ředitele Vinohradské nemocnice. To je pak dle některých nepřijatelné a nesouhlasně se již vyjádřili jak členové KSČM, tak i příslušníci stran ryze opozičních. „Nemělo by to skončit tím, že si Petr Arenberger půjde odpočinout do klidu křesla ředitele nemocnice, je to organizace, která hospodaří s velkými penězi,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová (TOP09)

Staronový ministr Adam Vojtěch

Adam Vojtěch šéfoval resortu zdravotnictví od roku 2017 a právě on byl tím, kdo v březnu 2020 oznámil první nákazu covidem-19 v Česku. Ačkoliv zpočátku Česko bojovalo s virem poměrně uspokojivě, na jaře Vojtěchovi kritici vyčítali především komunikaci – např. vyhlásil povinnost nosit roušky a pak od ní pod tlakem ustoupil. Vyčítán mu je stále také postup při nákupu ochranného materiálu z Číny, kdy nesrovnalosti potvrdil také Nejvyšší kontrolní úřad. Svou rezignaci Adam Vojtěch oznámil 21. 9. 2020 s tím, že svým odchodem chce otevřít možnost nových řešení. Právě v té době začala epidemie opět růst.  Na postu ministra zdravotnictví se následně vystřídali Roman Prymula, Jan Blatný a nyní odstupující Petr Arenberger.

Reakce na návrat Adama Vojtěch do čela resortu jsou pak také poměrně rozporuplné. „Ministři se mění jako apoštolové na orloji, Petr Arenberger byl ministrem příliš krátce na to, aby mohl prokázat, zda by byl schopen resort řídit. Adam Vojtěch by byl dobrým ministrem, kdyby nebylo třeba nic dělat, krize ale ukázala, že není schopen resort řídit,“ myslí si tak např. Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Petr Třešňák pak dodal, že „pokud je to s Adamem Vojtěchem pravda, tak se vracíme k něčemu, co si sám premiér zhodnotil docela negativně. Výhoda je, že se vrací do resortu, o jehož fungování něco ví.“ Podle Marka Bendy (ODS) je pak opětovné jmenování Adama Vojtěcha důkazem personální nouze.