Martin Luther King – jeho násilná smrt ohromila celý svět a znamenala konec jednoho snu

Martin Luther King

Vražda Martina Luthera Kinga šokovala svět, a ani dopadení pachatele nedokázalo rozptýlit pochybnosti, že skutečný vrah spravedlnosti přece jen unikl.

Vražedná kulka

Vše se odehrálo v Memphisu, ve státě Tennessee, 4. dubna 1968. Poblíž jednoho motelu, kde se na balkonu v té chvíli s přáteli bavil jeden muž, se ozval výstřel, a tento muž se skácel mrtvý k zemi. Byl to právě Martin Luther King.

Bylo mu teprve 39 let a jeho vražda vyvolala zděšení a smutek. Zasazoval se za zrovnoprávnění černošského obyvatelstva, ale varoval před násilným prosazováním požadavků. Nabádal spíše k akcím občanské neposlušnosti. Povýšil nenásilnost na nejvyšší princip.

Nobelova cena

Proslulosti dosáhl svým legendárním projevem před Lincolnovým památníkem ve Washingtonu. Projev nazval „I have a dream“ (Mám sen), kdy hovořil o spravedlivém a svobodném světě bez válek, kdy si budou všichni lidé rovni. V roce 1964 mu byla za jeho zásluhy udělena Nobelova cena za mír.

Do Memphisu přicestoval, aby pracovníkům místních technických služeb pomohl v jejich boji za prosazení lepších pracovních podmínek. Večer pronesl svůj poslední projev.

Policejní mašinérie a soud

Po jeho smrti vypukly okamžitě v celé zemi nepokoje, během kterých přišlo o život čtyřicet lidí. V té době už se rychle vyšetřovala jeho násilná smrt. Policisté se soustředili na penzion na protější straně ulice, protože vrah prý střílel z prvního poschodí penzionu, navíc byla nedaleko nalezena vražedná zbraň.

Ze zbraně se podařilo sejmout otisky prstů, které se shodoval s otisky jedenačtyřicetiletého bělocha jménem James Earl Ray. Ten již měl na svém kontě celou řadu trestných činů včetně loupeží, ale žádnou vraždu.

10. března 1969 stanul v Memphisu před soudem a hned všechny čekalo překvapení, protože oznámil, že se chce přiznat k vraždě. Zdá se, že se tím chtěl vyhnout trestu smrti. Současně však uvedl, že šlo o rozsáhlé spiknutí, tomu však nebyla věnována náležitá pozornost. Byl odsouzen k 99 letům odnětí svobody.

Motiv jeho činu se však nepodařilo objasnit, pro vraždu s rasovým podtextem soud nenalezl důvod.

Byl opravdu vrahem?

King měl celou řadu nepřátel, dostal se dokonce do hledáčku FBI. Ve vládních kruzích se dokonce hovořilo o komunistickém podvracení státu a kazatel si i krátce poseděl ve vězení. Pokusů o atentát tu bylo několik a vyhrožováno smrtí mu bylo neustále.

Ray ve věznici v Petrasu v Tennessee začal ujišťoval o své nevině a někteří novináři a právníci požadovali obnovení procesu.

Ale to ještě není vše: pochybnosti o Rayově vině zazněly i od Kingovy vdovy a jeho dětí. Vynořovaly se stále spekulace o spiknutí, kterému padl vlastně za oběť i samotný Ray. Ten se údajně chtěl jen vyhnout trestu smrti a vše mělo proběhnout docela jinak. Ray tvrdil, že ho do inkriminovaného penzionu pozval nějaký mafiánský obchodník se zbraněmi, se kterým se nedlouho předtím potkal v hospodě. Ray v tu dobu nutně potřeboval falešné doklady a onen obchodník mu je slíbil sehnat.

Po tomto obchodníkovi začala policie pátrat, ale bezvýsledně. Ray si navíc ve spoustě věcí protiřečil.

V roce 1997 se však objevily nové skutečnosti. Balistici totiž zpochybnili tvrzení, že Kinga zabila kulka ze zbraně nalezené na místě činu. Podle všeho také výstřel nevyšel z penzionu, ale někde z houští. Kdo tedy vraždil?

Ray roku 1998 ve věku 70 let ve vězeňské nemocnici zemřel.