VIDEO: Škodu za téměř čtvrt milionu napáchal jen za letošní rok mladík na Chrudimsku

CHRUDIM – Chrudimští kriminalisté objasnili 34 případů, v nichž se stal hlavním podezřelým 21letý mladík. Obviněný byl na několika „výpravách“ sám, jinde mu pomáhali jeho dva o 2 a 3 roky starší kamarádi. Krádeže a vloupačky, které jim jsou kladeny za vinu, včetně distribuce pervitinu, i krádeže v obchodech, to vše se v letošním roce stalo v Chrudimi nebo blízkém okolí.

V drogériích měl odcizit parfémy, šampóny i elektrické zubní kartáčky. Hlavní zájem měl ale o sklepy a jízdní kola. Tam kde kolo nenašel, nebo se mu nezamlouvalo, tam nepohrdl nářadím (brusky, vrtáky, brašny s nářadím…), koloběžkami, alkoholem, ale i různými domácími zavařeninami, i moukou. Někdy neodvezl jedno kolo, ale rovnou dvě (viz videozáznam níže).

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

V mnoha případech se kumpáni do vytipovaných míst i po užití násilí a urputné snaze k jejich smůle nedostali. Po jejich počínání zůstala nemalá škoda na poškozených dveřích nebo oknech. „V několika místech nám k jejich ztotožnění pomohly nejen zajištěné stopy, ale i kamerové systémy. Někde o kamerách věděli, proto se je zažili zakrýt nebo znemožnit jejich záznam pomocí krabic či nástřiků barvy, někde byli při pokusu vloupání vyrušeni, a proto s prázdnýma rukama utekli,“ uvedla policejní tisková mluvčí Eva Maturová.

Na videozáznamu je vidět nejen odjezd se dvěma ukradenými jízdními koly, ale i nezdařené páčení vchodových dveří pomocí přinesené sekery. Obviněný mladík se zámek dveří snažil překonat déle než 4 minuty, v jednu chvíli mu na odolný zámek dveří svítí i jeden z obviněných kamarádů, ale nakonec to oba vzdali a s nepořízenou odešli. V součtu měli na Chrudimsku způsobit škodu v částce téměř čtvrt milionu. Větší část ale dosahuje škoda na poškozeném majetku, ta je vyčíslena na 172 tisíc korun.

„Jednadvacetiletý muž skončil ve vazbě, v případě prokázání viny mu za krádeže ve 3. odstavci, porušování domovní svobody, poškození cizí věci i nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami hrozí až pětileté vězení. Další dva obvinění jsou ohroženi trestem odnětí svobody v délce 2 až 3 let,“ dodala mluvčí Maturová.

Video: Policie ČR