Markéta Tyrolská – opravdu byla nejošklivější princeznou středověku?

Hrad Tirol. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Roku 1923 se Markéta Tyrolská stává hrdinkou románu Ošklivá vévodkyně od Liona Feuchtwangera. Markéta „Pyskatá“ je skutečně dnes považována za nejošklivější princeznu středověku. Byla hlavní postavou dramatu, které se odehrálo ve 14. století.

Vše mohly být jen pověsti

O Markétě kolovalo vždy mnoho legend. Kupříkladu to, že byla nemravná a opravdu ošklivá. Je to však pravda? Asi ne. Při podrobnějším zkoumání se spíše ukazuje, že to byla žena, která nepodlehla mocenským tlakům. Zdá se, že se stala obětí pomlouvačné kampaně.

Tyrolsko – 14. století

Syn Meinharda II., který rozšířil panství svého rodu o Tyrolsko a Korutansko, se jmenoval Jindřich. Nepodařilo se mu zplodit mužského dědice, měl „pouze“ dvě dcery, z nichž jedna byla nemocná. Jako vládkyně tedy připadala v úvahu mladší Markéta. Ovšem žena na trůně tehdy mnoho neznamenala, a tak se po Tyrolsku hned začaly sápat tehdy mocné rody, jako byli Wittelsbachové, Habsburkové či Lucemburkové. Jindřich se ale nechtěl jen tak vzdát a smlouvou s císařem Ludvíkem IV. Bavorem si v roce 1330 zajistil nástupnictví i v ženské linii. Třináctiletá Markéta byla zároveň provdána za Jana Jindřicha Lucemburského, o pět let mladšího.

Markétin vzdor

O pět let později zemřel Jindřich a smlouva jaksi pozbyla hodnoty – Ludvík totiž uzavřel další dohodu s Habsburky, kdy mělo být Tyrolsko a Korutansko rozděleno mezi něj a habsburské Markétiny bratrance. Nyní se však nevzdávala Markéta a s pomocí švagra Karla (pozdější Karel IV.), se jí podařilo udržet alespoň Tyrolsko. Korutany však ovládli Habsburkové.

Markéta byla čím dál tím více nespokojená. V Tyrolsku vládli Lucemburkové, a to velmi přísně, navíc se jí její pubertální manžel, který prý ji ponižoval, omrzel. A tak když se jednoho dne roku 1341 vracel domů z lovu, našel brány hradu Tirol zamčené. Markéta ho zkrátka zapudila. Brzy bylo oznámeno, že manželství zůstalo nenaplněno.

Sňatek i církevní klatba

Markéta se hned roku 1342 provdala podruhé a papež na ni uvalil církevní klatbu. Vybrala si syna Ludvíka IV. Bavora, což nebyl projev zamilovanosti, ale mocenský tah proti Lucemburkům.

Evropa měl svůj skandál. Jan Jindřich byl vlastně obviněn z impotence, což si nechtěl nechat líbit a rozhořel se boj. Lucemburkové a zřejmě i papež šířili do světa pověsti o sexuálně nevázaném Markétině životě. Je možné, že ze stejné doby pochází přezdívka „Maultasch“, s níž Markéta vstoupila do dějin, a která se v českých pramenech objevila jako „Pyskatá“. A tak hlavně Lucemburkové tvrdili, jak je ošklivá, a že má ohromná ústa. Markéta se stala ošklivkou lehkých mravů, zatímco Jan Jindřich byl rehabilitován, tak silná byla jejich propaganda.

Závěr

Roku 1347 se Lucemburkové ale Tyrolska vzdali a v roce 1359 sňal papež klatbu. Bojovná tyrolská hraběnka zemřela 3. října 1369 a místem jejího posledního odpočinku je vídeňský kostel minoritů.