Chraňte své bankovní konto. “Vishing” – nová taktika podvodníků

Ilustrační fotografie

Podvodníci jsou ve snaze získat cizí peníze velmi vynalézaví a inovativní. Škoda, že takový neustálý vývoj vpřed nezaznamenávají jiná, potřebnější odvětví lidské činnosti. Již „ohranou“ klasikou je zasílání falešných e-mailů, které se tváří jako maily zaslané skutečnou bankou, jejichž prostřednictvím se podvodníci snaží dostat přístupové informace k financím nic netušících obětí. Poslední měsíce se rozmáhá obměna tohoto trendu, tzv. vishing. O co se jedná? Na co si dát pozor?

Co je „vishing“?

Vishing je odvozen z anglického výrazu „phishing“ – podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů v elektronické komunikaci. Vishing vznikl ze spojení „voice phishing“, tedy hlasový phishing. Jde zejména o podvodné telefonáty. Pachatel obvolává se potenciální oběti. V případě bankovního vishingu volá obětem jménem banky s cílem získat přístupová hesla k jejich účtu, nebo dokonce je přimět, aby převedli své peníze na jím zadaný účet. Proč by však měl soudný člověk něco takového udělat?

Proč lidé naletí?

Odpověď je jednoduchá. Podvodníci si vzali k ruce silnou zbraň v podobě kombinace psychologických poznatků a pokročilých technologií. Využívají momentu překvapení a nepřipravenosti potenciální oběti, osloví ji v době snížené bdělosti, vzbudí silné obavy a přimějí ji k jednání pod tlakem v časové tísni. Při tom všem vystupují často docela důvěryhodně.

Telefonáty v „nelidskou“ hodinu

Podvodníci vám většinou zavolají v dobu, kdy jste nejméně ostražití – brzy ráno, pozdě večer nebo v noci, což omluví naléhavostí telefonátu.

Volají převážně na náhodně vybraná čísla a vystupují jako pracovníci banky (např. ze servisního oddělení, z oddělení pro bankovní bezpečnost a odhalování bankovních podvodů). Představí se jménem (samozřejmě smyšleným) a sdělí vám, že na váš účet jsou zadávány podezřelé platby a jestli je zadáváte vy. Vy samozřejmě odpovíte, že nic nezadáváte, takže dotyčný vám sdělí, že váš účet byl napaden. Banka vám údajně může pomoci jen tehdy, pokud jí sdělíte přístupové údaje do svého internetového bankovnictví, případně údaje vaší platební karty. Někdy mohou po vás také požadovat, abyste sami ve vlastním zájmu co nejrychleji převedli své peníze „do bezpečí“ na jimi zadaný účet. Často se může jednat o účet vedený společností Western Union, která má své pobočky po celém světě, včetně ČR.

Vyspělá technika na straně podvodníků

Jednu z prvních věcí, která napadne ty obezřetnější, je podívat se na telefonní číslo volajícího. Jenže to nevypadá podezřele, dokonce se může opravdu tvářit jako číslo vaší banky. Moderní technologie jsou totiž tak vyspělé, že podvodníkům umožňují telefonní číslo či mailovou adresu napodobit a vy to nepoznáte. Dokonce vám podvodníci mohou zavolat i jménem policie, která vám potvrdí „pravdivost“ všech informací. Ve skutečnosti však budete mluvit jen s dalšími lumpy. Pachatelé vám klidně zašlou také falešné potvrzení o napadení účtu nebo falešný výpis z vašeho účtu s podivnými transakcemi.

Co by vás mělo odradit

  • Volající bude chtít detaily a přístupové kódy, např. číslo vaší platební karty, uvedené jméno, dobu platnosti a CVV kód. Banky tyto informace nikdy nechtějí! Obdobné platí pro heslo a přístupový kód k účtu.
  • Nikdy nepřistupte na to, že se přihlásíte do své internet banky a umožníte „pracovníku banky“ vzdálený přístup k vašemu účtu, aby vám „pomohl“ provést nějakou transakci či kontrolu účtu!
  • Podvodník často neví, v jaké bance účet máte. (Někdy ale může překvapit tím, že nějaké osobní informace o vás má, např. z internetu, e-shopů). Takže se vám sice představí jménem a řekne i oddělení, ale jméno vaší banky vám mnohdy neřekne.
  • Platby přes společnost Western Union zasílejte pouze těm, které dobře znáte, a nikdy ne cizím lidem.

V poslední době se také vesele rozmáhají podvody na bazarových serverech. O nich si můžete přečíst zde. Pokud vás zajímá, jak si můžete zvýšit ochranu vaší platební karty před podvodníky, klikněte zde.

Dále na našem webu:

Když vám někdo zneužije platební kartu. Přijdete o všechno?