KORONAVIRUS: Incidence nákazy klesla pod 10/100 tis. obyvatel, riziko mutace delta ale nelze podcenit

Zdroj: Pixnio

Česko – Jak ukazují údaje ministerstva zdravotnictví, včera na našem území přibylo jen 134 případů nákazy novým typem koronaviru, což je cca o polovinu méně než o týden dříve. Incidence, která se stala klíčovým aspektem pro rozvolňování protiepidemických nařízení, klesla pod hodnotu 10 a tzv. reprodukční číslo, které určuje, kolik osob se nakazí od jednoho covid-pozitivního, se již více jak týden pohybuje pod hodnotou 0,7. Snižují se také počty těch, kdo jsou kvůli covidu-19 hospitalizováni, a také počty zemřelých (ty se již pohybují v řádu jednotek). Vláda ale nejenže nemá připraven pro tuto situaci žádný plán, ale zároveň by se měla začít zaobírat rizikem šíření tzv. indické (delta) mutace.

„Šestý balíček“ bez jasných obrysů

Pro tzv. rozvolňování všech vládních nařízení zavedených proti šíření koronaviru se staly klíčové „balíčky“ opatření. Ty byly definovány do šesti stupňů – do prvního vstoupilo Česko 12. 4., resp. 26. 4. 2021, balíčky 3, 4, 5 a 6 byly spojeny s vývojem epidemie a tím, jaká je incidence nákazy. Třetí balíček byl tak v život uveden ve chvíli, kdy incidence klesla pod 100 nakažených/100 tis. obyvatel, dále byly jako stěžejní stanoveny hodnoty (týdenní) incidence 75, 50 a 25/100 tis. Hlavní hygienička Svrčinová přitom ještě před pár dny hovořila o tom, že pod hranici 25 nakažených/100 tis. obyvatel se Česko dostane až někdy na konci prázdnin. Snad i proto se vláda nijak nezabývala tím, jaký přesný režim by v rámci tohoto balíčku měl být zaveden. Jenže situace se značně změnila a incidence nákazy je již hluboko pod stanoveným limitem – změny však nepřicházejí. A rozvolňování se tak řídí víceméně tím, co zrovna vláda v rámci svých pondělních jednání schválí. Ve hře sice je možnost vyměnit v létě v uzavřených prostorách respirátor za roušku, žádná větší rozvolnění se ale nerýsují. Epidemiologové se navíc shodují, že obezřetnost je – i vzhledem k šíření možných mutací koronaviru – více než namístě.

Další koronavirové léto a mutace delta

Jak již upozornil ministr zdravotnictví Vojtěch, ale také odborníci na obor epidemiologie, šíření indické (delta) mutace ve Velké Británii by mělo být pro Česko dalším varováním – a také signálem, který by měl vést ke zvýšenému zájmu o identifikaci mutací, které se Českem šíří. Ačkoliv podle Mariána Hajdúcha, ředitele Ústav molekulární a translační medicíny, zvládají české laboratoře detekovat metodou PCR i sekvenováním většinu nebezpečných mutací (jihoafrickou, brazilskou, indickou), jak praxe naznačuje, zatím k tomu v masivnějším měřítku nedochází. Jak přitom uvedl virolog Jiří Černý, „je důležité sledovat jak vznik nových variant, tak i frekvenci jejich výskytu.“ Jedním z rizik šíření nových mutací může být i cestování – jak ale Černý upřesnil, pokud bude fungovat protiepidemický systém, měla by být situace stabilizovaná. Platí však, že koronavirus pravděpodobně své poslední slovo ještě neřekl a může i nadále mutovat. „Je nadále důležité zůstat obezřetní, není třeba panikařit, ale je nutné uvědomit si, že lidé vracející se z dovolených, mohou představovat určité riziko a bylo by dobré je i nadále testovat a nařizovat jim alespoň krátkou karanténu,“ uzavřel.