KORONAVIRUS: Rozvolnění plánovaná na červenec přijdou již tuto sobotu, s dalšími vláda nepočítá kvůli prevenci šíření dalších mutací

Zdroj: Pixabay

Česko – Vzhledem ke stále klesajícím počtům nových případů nákazy koronavirem měla vláda od 1. července v plánu další rozvolnění protiepidemických pravidel. Jelikož epidemická situace v Česku se ale vyvíjí velmi dobře, kabinet přistoupil k urychlení a vše, co bylo plánováno až od července, nastane již nadcházející sobotu. I když se postupně uvolňují také cestovatelské podmínky, obavy týkající se „zavlečení“ dalších mutací koronaviru do Česka sílí, a tak hygiena plánuje zpřísnit dosavadní kontroly.

Počty nově nakažených koronavirem se již v celém Česku pohybují v řádech desítek, v některých krajích nově nakažení nepřibývají vůbec. Nejen proto, ale také vzhledem k faktu, že první turnusy dětských táborů budou zahájeny ještě před koncem měsíce, rozhodla se vláda uspíšit plánovaná rozvolnění a nový režim zavést již v sobotu 26. 6. 2021. Změny se budou týkat jak sektoru služeb, volnočasových aktivit, tak i pravidel pro provoz obchodů či organizaci kulturních/sportovních akcí.

Již od soboty se tedy zvýší povolený počet zákazníků v obchodech, kdy jeden zákazník bude pro sebe muset mít nově 10m2 namísto předchozích 15m2 (vztahuje se také na muzea, galerie). V restauracích a klubech bude povolena živá hudba (ovšem bez tance). Rozvolní se také pravidla pro kulturu, venkovních akcí se bude moci účastnit až 5 000 lidí, uvnitř bude kapacitní limit 2000 osob, kdy bude navýšena také limitní obsazenost z 50 % na 75 % kapacity sálu (toto navýšení kapacit se vztahuje i na wellness služby). Jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, toto rozvolnění bude pro nadcházející léto de facto posledním (ještě se ale bude jednat o nahrazení respirátorů rouškami) – právě od 26. června tak příslušné orgány začnou sledovat, jak se rozvolnění projevuje, přičemž důraz bude kladen na prevenci šíření dalších nebezpečných mutací koronaviru. „Přes léto si nemůžeme dovolit zásadní rozvolnění vzhledem k velkému riziku importu mutace delta,“ shrnul Vojtěch.

Posílení kontrol po návratu do ČR

Právě vzhledem k výše řečenému začala vláda řešit také letní cestovatelskou sezonu. Kabinet se již shodnul např. na uznávání očkování z jiných zemí, kdy do Česka budou moci přijet všichni občané z celé Evropské unie (s přechodným či trvalým pobytem), kteří byli očkováni jednou z vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou EMA. Jak uvedl ministr Vojtěch, nejenže tito lidé budou moci vstoupit na české území, ale budou moci využívat všech služeb apod., stejně jako čeští občané. „Ještě řešíme technické otázky, především to, jak prokazovat, že byl člověk v jiné zemi očkován a základě toho dostal certifikát,“ doplnil Vojtěch.

Hlavní hygienička Svrčinová pak počítá s cílenou kontrolou těch, kteří po návratu ze zahraničí ve stanoveném termínu nepřijdou na test. Cílem je předejít zavlečeních dalších mutací koronaviru na české území. Právě práce hygienických stanic je pak podle Vojtěcha jediným způsobem, jak mít situaci pod kontrolou. Zájem hygienických stanic by se měl primárně zaměřit na návraty z červených a tmavě červených zemí – jakmile člověk vyplní příletový formulář, krajská hygienická stanice dostane ze systému informaci, zda se člověk v daném limitu dostavil na test. Pokud ne, pak jej bude kontaktovat. Prozatím to, zda lidé požadovaný test po návratu ze zahraničí podstoupili, není nijak možné kontrolovat, resp. hygieny to kontrolují spíše jen namátkou. Obdobně není nijak systematicky kontrolováno ani dodržování karantény – o posílení kontrol ale (minimálně zatím) hygienici neuvažují.