KORONAVIRUS: Mutace delta v Česku nabývá na síle, rostou i počty nakažených v Praze

Zdroj: pixabay

Česko – Včera laboratoře potvrdily 161 nových případů nákazy koronavirem, což je o cca čtvrtinu více než před týdnem. Stejně tak vzrostlo i reprodukční číslo, které se celorepublikově pohybuje na hodnotě 0,9, v Praze již ale překročilo hodnotu 1, což znamená, že jeden pozitivní nakazí více než jednoho dalšího člověka. Národní referenční laboratoř také potvrdila nárůst šíření indické (delta) mutace, v Česku již bylo zachyceno 99 případů. Je důvod k obavám? A jak chce vláda zakročit?

„Strašák“ delta mutace

Jak před pár dny upozornil Ladislav Dušek z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, delta varianta se Českem již začíná šířit. Podle Heleny Jiřincové, vedoucí Národní referenční laboratoře Státního zdravotního ústavu, však bylo nejvíce případů detekováno zatím v Libereckém kraji.  „Neumím říct, co čekat, ale dříve nebo později dojde k dalšímu šíření, varianty viru se nějakým způsobem střídají, ten vrchol je možní ztlumit testováním, trasováním a především kontrolami na hranicích. My proto upozorňujeme, že čísla pozvolna rostou – a je tu podezření na komunitní šíření,“ shrnula s tím, že prozatím je především třeba dobře sledovat ohniska kolem pozitivních záchytů a také všechny importy ze zahraničí.

Jiřincová ale také doplnila, že počty potvrzené delta mutace jsou výsledkem cíleného výběru, a tak rozhodně nelze tvrdit, že by třetina všech pozitivních vykazovala charakteristicky právě této (nakažlivější) varianty koronaviru (což je závěr, k němuž by bylo možné dojít vzhledem k počtu sekvenovaných vzorků a procentu těch, u nichž byla mutace delta potvrzena). Navíc zatím zahraniční data neukazují, že by nákaza tímto typem koronaviru vedla k zásadnímu zvýšení počtu hospitalizací. „Není důvod k panice, všechny varianty viru je třeba sledovat a snažit se celosvětově snížit jeho incidenci,“ upřesnila Jiřincová a zároveň vyzvala zejména k dodržování platných protiepidemických pravidel a také očkování.

Zatímco se Českem šíří mutace delta, epidemická situace se zhoršuje především v hlavním městě. Praha je totiž v absolutních číslech místem s nejvyšším výskytem covidu-19. „My si nemyslíme, že by se něco pokazilo, ta epidemická situace je příznivá, jen registrujeme zastavení poklesu a od poloviny minulého týdne se počet nových případů mírně, ale průběžně zvedá,“ uvedl v dané souvislosti mluvčí Hygienické stanice hl. m. Prahy Zbyněk Rublík. Také on zdůraznil, že aktuálně je nutné všechna opatření, která pomáhají udržet výskyt viru na uzdě, dodržovat.

Změna v očkovacím schématu a ohrožení letní sezony?

Právě mutace delta aktuálně znepokojuje nejen české ministerstvo zdravotnictví, ale také lídry dalších evropských zemí. Zatímco české ministerstvo zdravotnictví chce urychlit očkování, a tak ruší požadavek na 90denní odstup mezi proděláním nemoci a první dávkou očkování, orgány evropské unie o možných opatřeních teprve jednají. Prozatím je za hlavní zbraň považováno právě zintenzivnění očkování s cílem přesvědčit k němu zejména mladší generaci (což např. Praha již činí – dnes představila komunikační kampaň na podporu očkování, jež cílí na mladší ročníky). Pokud se šíření mutace delta nepodaří zabránit, byl by to opětovný problém, i přes covid pasy by totiž jednotlivé státy Unie mohly omezit cestování, což by mohlo zásadně ovlivnit i letošní dovolení.