KORONAVIRUS: Nákaza opět na vzestupu, dovolené v ohrožení

Zdroj: Pxhere

Česko – Ačkoliv Česko ještě nestihlo ani pořádně rozvolnit, už se zdá, že další problémy jsou na obzoru. Nejenže mírně rostou počty nově nakažených, ale také reprodukční číslo R se poprvé od poloviny dubna přehouplo přes hodnotu 1 (jeden covid-pozitivní tedy nakazí minimálně jednoho dalšího člověka). Podle odborníků se pak nejedná o žádný výkyv, ale náznak nového trendu, který by měl být varující. I proto začíná ministerstvo zdravotnictví pracovat na zpřísňování podmínek, zejména těch cestovatelských.

Mutace delta jako riziko

Klesající trend koronavirové nákazy se obrátil a v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených rostou. Nových případů nákazy koronavirem nejrychleji přibývá v Praze, i zde již byla prokázána také nakažlivější mutace delta. Ta se zatím v Česku vyskytla ve 120 případech v celkem v šesti krajích, přičemž tvoří již cca 30 % ze všech pozitivních vzorků.

„Stará varianta koronaviru brzdí, nová přebírá dominanci, to může trvat až týdny, ale riziko, že právě tuto situaci pozorujeme v Praze, je vysoké – stejně jako fakt, že stav znovu omezí cestování,“ upřesnil Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. „Reálně hrozí import té delta mutace, musíme udělat vše pro to, aby importů bylo co nejméně,“ uvedl pak v této souvislosti ministr zdravotnictví Vojtěch, který zároveň inicioval organizaci mimořádného jednání vlády, které je naplánováno na zítřek. Probírat by se měla další potenciální opatření, která by bylo možné zavést jako prevenci síření mutace delta.

„Z mého pohledu je klíčové, aby vláda nezapomněla, že se s covidem budeme muset naučit dlouhodobě žít. Cesta, jakou šly západní země, je dostupné testování citlivými neinvazivními PCR testy. To je ta cesta, skrze přesné testy velmi rychle zjistit, kdo musí do karantény či izolace. U nás jdeme ale stále ode zdi ke zdi, rozvoj těchto testovacích kapacit se nenaplánoval, ani pro školy není na září připraveno PCR testování – přitom kvůli delta mutaci je to nezbytné,“ shrnula pak Olga Richterová (Piráti), která je členkou sněmovního Výboru pro zdravotnictví.

Omezení cestování

Přesto se ministerstvo zdravotnictví již zaměřilo na omezení cestování – a mezi země s extrémním rizikem, kam je zákaz cestovat, vedle Ruska, Namibie a Paraguaye zařadilo také turisticky oblíbené Tunisko. Jak navíc prohlásil ministr Vojtěch, je možné a velmi pravděpodobné, že do seznamu budou během zítřka zařazeny i další země – jedním ze žhavých kandidátů je Egypt, ale údajně také Velká Británie. Zákaz cestování ale prakticky záhy začali zpochybňovat právní experti.

Kromě toho chce ministerstvo zavést povinnost podstoupení testu po návratu z dovolených, resp. před opětovným nástupem do práce (výjimku by měli mít jen ti s kompletním očkováním). Vláda zároveň plánuje přehodnotit prokazování bezinfekčnosti, ta by nově měla být uznávána až po absolvování kompletního očkování a uplynutí dvou týdnu od druhé dávky vakcíny.