Silné bouřky zvedly hladiny toků, hasiči v Pardubickém kraji evakuovali dva dětské tábory

PARDUBICKÝ KRAJ – V noci na dnešek kraj zasáhly silné bouřky s kroupami a silným větrem. Místy při nich spadlo kolem 50 milimetrů srážek, vítr dosáhl rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Nejvíce zasáhly Chrudimsko a Orlickoústecko. Zvedají se i hladiny řek, Loučná a Chrudimka jsou na prvním povodňovém stupni, Novohradka na třetím stupni značícím stav ohrožení.

„Hasiči během od pozdního večera do dnešního rána vyjížděli ke 190 událostem,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková. Od páteční 6. hodiny ranní do 8.30 hodin eviduje operační a informační středisko hasičů dalších 47 zásahů v souvislosti s počasím.

Staňte členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

„Evakuujeme dva dětské tábory. Jeden se nachází u Divoké Orlice u Záchlumí. Hasiči evakuovali asi 27 dětí a 8 dospělých osob. K další evakuaci tábora došlo v Dolanech na Chrudimsku, kde byl tábor poblíž řeky Novohradky. Polovina tábora se ocitla pod vodou. Evakuováno bylo 36 dětí a 18 dospělých osob. Všichni byli převezeni do evakuačního centra v Luži,“ komentovala mluvčí Horáková.

Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli v první polovině noci zejména na popadané stromy. V druhé polovině noci a v pátek ráno se jedná o zásahy na zatopené objekty. Rozvodněné menší toky způsobily zaplavení zahrad i silnic. Hasiči provádějí čištění propustků i potoků, zejména pod mostky, kde se drží naplaveniny. Hladiny vodních toků stoupají. Na hlásném profilu Novohradka – Luže byl již dosažen 3. stupeň povodňové aktivity. Zvýšené průtoky se budou promítat dále po toku. Na stanici Úhřetice předpokládají meteorologové dosažení 2. stupně povodňové aktivity.

„V Hlinsku-Koutech spadl strom na dům. Osoby byly v době pádu uvnitř objektu. Dle našich informací se nikomu nic nestalo. V Hlinsku – Srní spadl strom na kamion. V hlinecké Holandské ulici byla chalupa zavalena bahnem, které se naplavilo z pole. V dalších několika případech v Hlinsku tekla voda střechou do domů, když vítr utrhl plechy ze střechy,“ dodala mluvčí Horáková.

Foto: HZS Pardubického kraje