KORONAVIRUS: Počty nově nakažených rostou, od září by navíc měla skončit možnost bezplatného testování

Zdroj: pixnio

Česko – Úřady denně zaznamenávají průběžný růst nově nakažených koronavirem, za včerejší den jich poprvé od 8. června opět přibylo více než tři sta. Vzrostlo také reprodukční číslo R, a to na hodnotu 1,45. Té přitom dosahovalo jen na počátku roku a předchozí dva dny. Podle epidemiologa a někdejšího ministra zdravotnictví Prymuly je přitom právě šířící se mutace delta velkým problémem, který může významně zasáhnout především všechny neočkované. Mezi ně se řadí zejména mladší populace a děti – které se prozatím ani očkovat nemohou, což by se ale dle slov ministra zdravotnictví mohlo od počátku roku 2022 změnit.

Očkování bez registrace

Nejvíce případů nově nakažených dle dat ministerstva zdravotnictví přibývá mezi mladou populací, konkrétně mezi osobami ve věku mezi 16-19 lety. Tento stav lze přikládat zejména faktu, že proočkovanost je v této věkové skupině poměrně nízká, nemluvě o tom, že mladí lidé o očkování příliš velký zájem nemají. Jeho efekt na možnost nákazy je přitom nezpochybnitelný – ve věkové skupině nad 64 let dosahuje totiž aktuální incidence onemocnění k hodnotě 2, nakaženi jsou tedy jen 2 lidé na 100 tis. obyvatel.

Očkování by přitom mělo být stále více dostupné, kromě toho, že již vláda rozhodla o opětovném zkrácení intervalu mezi podáním první a druhé dávky vakcíny Pfizer, a to na původních 21 dní, rozjíždí také již očkování bez nutnosti předchozí registrace. To bylo jako „pilotní projekt“ spuštěno již v Praze na Chodově, podle informací ministerstva zdravotnictví by však během příštího týdne měla být otevřena další tři podobná centra. Prozatím sice nebyla zveřejněna konkrétní města, kde by k tomu mělo dojít, jisté však je, že jedním z nich bude i Brno. Podle šéfa resortu, ministra Vojtěcha, je pak možné, že by bez registrací mohla začít brzy očkovat očkovací centra stávající.

Konec preventivních testů?

Právě vzhledem k tomu, že očkování je čím dál více dostupné, plánuje Vojtěch od září ukončit bezplatné možnosti preventivního testování na koronavirus (nebude-li se jednat o test na žádost lékaře). Tento návrh se sice setkal také s množstvím kritiky ze strany opozice, ale i mnoha odborníků, podle Vojtěcha ale např. napříč Radou pro zdravotní rizika panuje na tomto plánu shoda. „Jednala o tom i Rada vlády pro zdravotní rizika a shodli jsme se, že již budeme v situaci, že ten, kdo se mohl nechat naočkovat, tak mohl učinit. Je to mnohem efektivnější i pro systém a myslíme si, že od 1. 9. budeme chtít hrazené preventivní testování zrušit,“ uvedl přímo.

Děti, očkování a škola

Očkování je přitom dnes do jisté míry zárukou poměrně svobodného pohybu a především osvobozením od pravidelného testování. Ne každý ale očkování může absolvovat, což se týká např. dětí mladších 12 let. Podle ministra zdravotnictví je ale pravděpodobné, že vakcína Pfizer bude od počátku nového roku registrována i mladší děti. Do té doby je však třeba počítat s mnoha souvisejícími komplikacemi a omezeními – a to např. již v souvislosti se zářijovým nástupem do škol a školek.

Plně očkované děti se ve školách např. na rozdíl od neočkovaných spolužáků/žaček nebudou muset preventivně testovat – zatím se po zahájení nového školního roku počítá s trojím přetestováním a dle výsledků se rozhodne, jaký bude další postup. Podle ministra školství Plagy je pak nutné ředitele nejpozději v polovině letních prázdnin seznámit s dalšími plány a scénáři, které by případně mohly nastat. „Apeloval jsem na ministerstvo školství, aby ta režimová opatření jako nošení roušek a další scénáře, co bude ve školách probíhat, sestavilo co nejdříve,“ uvedl.  Ministr Vojtěch přitom např. dnes již dnes prohlásil, že bude-li se epidemická situace vyvíjet jako doposud, je pravděpodobné, že již zahájení školního roku bude muset proběhnout s rouškami či respirátory.