Proč můžete dostat boreliózu, aniž byste měli klíště. Na čem závisí, jestli u vás onemocnění propukne

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com, free image.

V posledních dnech se klíšťatům nebývale daří. Tento parazit sající krev totiž miluje teplo a vlhko. Počasí mu nyní dopřává obojího dostatek. Dle údajů webu klíště.cz bylo u celých 30 % klíšťat zaslaných do dané laboratoře k vyšetření zjištěno, že jsou přenašeči nějakého závažného onemocnění. O borélie se jednalo v 10 % všech zkoumaných vzorků. (Údaje jednotlivých laboratoří se však liší a bývají i mnohem vyšší.) Zjednodušeně lze říci, že každé třetí klíště, které chytnete, vás může nakazit nějakým nepříjemným onemocněním. Konkrétně boreliózou vás může nakazit každé desáté. Někdo však v „úspěšné“ sezóně nasbírá i dvanáct klíšťat, aniž by si pořídil jakoukoli infekci, jiný si ani není vědom toho, že by klíště měl, a onemocní třeba právě boreliózou. Jak se v tom všem vyznat?

Na čem závisí, jestli onemocníte

  • Klíště je infikováno. To, jestli onemocníte lymskou boreliózou, se odvíjí hlavně od toho, jestli je klíště infikováno boréliemi, tedy baktériemi, které onemocnění přenášejí.
  • Za jak dlouho ho odstraníte. Platí, čím dříve, tím lépe. Některé zdroje uvádějí jako ideální maximum dvě hodiny od přisátí. Pokud klíště objevíte později, riziko přenosu nemoci značně stoupá. Navíc sliny klíštěte způsobují, že čím později se ho budete snažit vytáhnout, tím hůře to půjde.
  • Jak velká je „nálož“ infekce. Pokud je bakteriální nálož vysoká, pak vás může klíště nakazit, i když ho odstraníte do několika desítek minut od přisátí.
  • Jestli ho odstraníte úplně a správně. Pokud klíště neodstraníte úplně, je vyšší pravděpodobnost přenosu nemoci. To platí také, pokud ho odstraníte nesprávně (např. potírání tukem), protože živé klíště pak vylučuje sacím ústrojím nebezpečné mikroorganismy do vašeho těla.
  • Jaký je stav vašeho imunitního systému. Pokud je váš imunitní systém v pořádku, pak je možné, že si poradí i s klíštětem, které bude infikováno boréliemi. Naopak oslabený imunitní sytém bude k onemocnění náchylnější. Oslabit ho může např. prodělání nějaké nemoci, např. chřipky, dlouhodobý stres a pracovní vypětí, nesprávná životospráva včetně chronického nedostatku spánku.

Obdobný princip platí zpravidla i u ostatních nákaz přenášených klíštětem.

Borelióza bez klíštěte?

Někteří lidé však onemocní boreliózou nebo i jiným onemocněním, aniž by klíště měli. Jak je to možné? Dotyční klíště pravděpodobně měli, ale nezaregistrovali ho. Stane se to, pokud se uchytí v místech, která se obtížně kontrolují (na vlasové pokožce, intimních místech, zádech). Dalším důvodem, proč si ho nevšimli, byla jeho miniaturní velikost. Klíště má totiž čtyři vývojová stádia: vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec. Larva nedosahuje ani jednoho milimetru a má jen tři páry nohou. Pokud se jí podaří ukořistit člověka, objeví ji většinou, až když místo začne svědit, tedy klidně i dva dny po přisátí. Napitá larva vypadá jako špendlíková hlavička, takže je většinou považována za stroupek, který člověk bezstarostně sloupne. Nymfa je již větší, a to 1,2-1,5 mm, a má čtyři páry nohou. Larva i nymfa je však z hlediska přenosu nemoci rovněž nebezpečná.

Přenos létajícím hmyzem

V poslední době odborníci připouštějí, že boreliózu může přenášet kromě klíšťat také krev sající hmyz. Nejčastěji se uvádějí komáři, ovádi a muchničky. Má se však za to, že se jedná spíše o výjimky. V každém případě však nepochybíte, když místo vpichu vydezinfikujete, např. jodisolem.

Vyzbrojte se lupou

Při vyhledávání klíšťat, ať už na vlastním či cizím těle, určitě oceníte lupu, a to i když vám zrak slouží poměrně dobře. Osobně mohu říci, že přisátou nymfu jsem nebyla schopna rozeznat téměř ani pod lupou. Vpředu bylo vidět jen něco jako dvě černé nitky. Zadní část byla miniaturní a bílá, což mě zmátlo. Uvažovala jsem, jaký parazit si mě to vlastně vyhlédl. Nymfy i larvy totiž ztmavnou, až když se pořádně napijí. O to hůře jsou tedy zpočátku vidět.

Dále na našem webu:

Klíšťata útočí. Jaké je riziko ve vašem regionu? Jak ho správně odstranit, pokud se přisaje?