KORONAVIRUS: Epidemie v Česku brzdí, počty nakažených však rostou v dovolenkových destinacích

Zdroj: pixnio

Česko – Navzdory obavám z nakažlivější koronavirové mutace označované jako delta stávající údaje ministerstva zdravotnictví naznačují, že epidemie v Česku spíše ustupuje. Problematičtější se ale stávají oblíbené letní turistické destinace – na tzv. cestovatelském semaforu tak průběžně dochází k řadě změn, ze zelené kategorie rovnou do červené se přesunulo Řecko a určité změny nelze vyloučit ani v případě Chorvatska. Právě řada omezení pak stojí také za tím, že výrazně zlevňují letenky.

Aktuální epidemická situace

Tuzemská data ukazují slábnutí epidemie – včera bylo potvrzeno 197 nových případů nákazy, což je zhruba o osminu méně než ve stejný den před týdnem. Sestupnou tendenci potvrzuje také reprodukční číslo R, které se již pátý den drží pod hodnotou jedna. Týdenní incidence pak klesla z 15 na 14 nakažených na 100 tis. obyvatel. Nejhorší poměr v Česku vykazuje stále Praha, kde na 100 tis. obyvatel připadá 38 nakažených, následují kraje Plzeňský, Středočeský a Karlovarský. Ve všech dalších regionech se ale incidence drží pod hodnotou 10. Dle informací hygieniků se pak nákaza šíří především mezi mladými lidmi ve věku 15-29 let. Důvodem je na jedné straně nízká proočkovanost, na straně druhé vysoké množství kontaktů a také nezodpovědné chování.

Epidemie sílí tam, kam lidé míří na dovolenou

Epidemická situace v Česku je pak poměrně dobrá i vzhledem k dalším evropským zemím. Počty nově nakažených přibývají především v oblíbených letních dovolenkových destinacích. A zatímco čtrnáctidenní incidence se v Česku drží na hodnotě 28, na Kypru, kde je aktuálně situace nejhorší, dosáhla až ke 1 484 nakaženým/100 tis. obyvatel. Nijak dobrá není ani situace ve Španělsku, kde je 14denní incidence na hodnotě 624/100 tis. Ostatně, právě proto bylo Španělsko (společně s Baleárskými ostrovy) také na cestovatelském semaforu přeřazeno do kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy (tmavě červené). „Na číslech ze zahraničí je vidět efekt mísení různých lidí z různých destinací,“ uvedl v dané souvislosti náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Dle jeho slov nelze vyloučit, že dojde také k přesunu Chorvatska ze zelené kategorie do kategorie oranžové. Zpřísnění se nevyhnulo ani Řecku, které se ze zelené kategorie přesunulo rovnou do červené. Pro všechny, kdo se z Řecka budou vracet, tak bude povinností podstoupení testu před odletem, pětidenní karanténa po příletu a následný PCR test (netýká se osob plně očkovaných a ani těch, kteří covid-19 prodělali v posledním půlroce, ti i nadále při návratu do Česka vyplňují pouze příletový formulář).

Vzhledem k utlumení turismu pak dochází také ke zlevňování letenek – v průměru o cca 3000 Kč ve srovnání s dobou před pandemií. Do mnoha destinací je tak možné koupit letenky za nižší částky než dříve – cesty do zámoří (poptávka po nich je stále minimální) tak přijdou až o polovinu levněji, stejně tak se ale snížily ceny letenek na evropských linkách. Cestující pak stále lákají především dovolenkové destinace – Řecko, Španělsko, Itálie. Přesto pražské letiště dle dostupných dat ve srovnání s červencem 2019 odbavilo jen cca desetinu cestujících.