Přehled nedávných změn ohledně COVID testování a očkování. Co už (ne)platí? Co se dotkne právě vás?

ilustrační

Opatření ohledně koronaviru se neustále mění. Není divu, že v nich většina lidí tápe. Téměř úplně mimo si připadají ti, kteří se vrátili třeba z dovolené na horách. Při sbírání borůvek v lese respirátor nepotřebujete a srnky rovněž neřeší, jestli jste se už nechali naočkovat. Po návratu do civilizace na vás však udeří tvrdá realita. Kromě toho, že „náhubek“ se opět stane vaší povinnou výbavou, zjišťujete, že to, co platilo ještě nedávno ohledně COVID testů a očkování, je zase jinak. Uplynutí dvou týdnů od první dávky očkování vás neopravňuje k ničemu, radikální změny se týkají úhrady testů, odborný pohled na zaměnitelnost různých vakcín se opět poněkud změnil a délka platnosti certifikátů o očkování vás optimismem patrně příliš nenaplní…

Testy si zaplatíte

Vakcinace obyvatelstva úspěšně pokračuje. K dnešnímu dni bylo podáno téměř 10 milionů očkovacích dávek. Očkování je nyní široce dostupné a vakcín je dostatek, respektive přebytek. Není již tedy potřeba utrácet státní peníze za plošné testování obyvatel. Kdo chce, může se nechat zdarma naočkovat, kdo nechce, může chodit na pravidelné testování, avšak bude si ho muset sám zaplatit. Od 1. září nebudou totiž testy na COVID hrazeny pojišťovnou. Od úhrady budou osvobozeny pouze výjimky.

Kdo si nebude muset platit testy

Od 1. září 2021 bude z veřejného zdravotnictví propláceno testování jen vybraným skupinám obyvatel, a to v rozsahu jednoho antigenního testu za 7 dní a dvou PCR testů za měsíc:

  • děti do 12 let včetně;
  • osoby, které se nemohou podrobit očkování pro kontraindikaci (tj. Očkování by mohlo ohrozit jejich zdravotní stav);
  • osoby, které jsou v procesu očkování nebo neuplynula doba 14 dní od poslední podané dávky vakcíny.

Kdy jste považováni za očkovanou osobu

Zatímco dříve platilo, že 14 dní od první dávky vakcíny jste se již nemuseli prokazovat testy o bezinfekčnosti, nyní si počkáte déle. Opět se jedná o uplynutí 14 dní, avšak počítáno až od druhé dávky. Ochranné opatření MZČR z 8. července v III/5 doslova uvádí: „očkovanou osobou s národním certifikátem o provedeném očkování se rozumí osoba, která se prokáže národním certifikátem o provedeném očkování proti onemocnění COVID19 vydaným v členských státech Evropské unie, že u očkování uplynulo: a) od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, nebo b) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, a která zároveň nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19.“

Interval pro podání druhé dávky vakcín

U vakcíny Comirnaty jde od 15. července o 21 až 23 dní (předtím to bylo 38 až 42 dní), u vakcíny od Moderny od 11. června o 25 až 35 dní, u vakcíny od AstraZeneca o 84 až 91 dní.

Zaměnitelnost vakcín od různých výrobců

Zatímco v období nedostatku vakcín se připouštělo kombinování různých vakcín, nyní Česká vakcinologická společnost ČLS JEP upozorňuje, že u dvoudávkového očkovacího schématu je nutné použít pro druhou dávku stejnou očkovací látku. Vakcíny od různých výrobců nejsou zaměnitelné. V případě chybné aplikace druhé dávky od jiného výrobce se však tato dávka rovněž počítá, nemusíte se tedy obávat „opravného“ očkování.

Očkovací certifikát je prozatím jen na chvíli

Očkovací certifikát si můžete stáhnout na tzv. očku, tedy očkovacím portálu občana. Na něm však naleznete pouze certifikáty, které nejsou starší 180 dnů. Uchovávání starších certifikátů není garantováno. Vláda prozatím nerozhodla, za jak dlouho bude potřeba dalšího přeočkování. (Dosavadní vývoj s velkou pravděpodobností naznačuje, že druhou dávkou patrně nekončíme.)

Co dělat, když se člověk nakazí COVIDem těsně před očkováním nebo mezi oběma dávkami?

Pokud se stane, že se nakazíte a jste pozitivně testováni na COVID až po své registraci a obdržení termínů, budou oba termíny automaticky zrušeny, ale registrace zůstává platná. Jestliže onemocníte COVIDem po první dávce, ale ještě před podáním druhé dávky, musí se druhá dávka odložit. Tehdy o tomto informujte vaše očkovací místo.