Respirátor, rouška nebo „naostro“? Jaké potvrzení potřebujete při vstupu na bazén, do letního kina nebo do nemocnice

Protipandemická opatření se pořád mění, takže pokud chvíli nejste ve střehu, začnete poměrně rychle tápat v tom, co musíte splnit, pokud hodláte vyrazit za hranice svého příbytku. Při vstupu do obchodu automaticky nasazujeme respirátor, obdobně v autobuse. Ale budeme ho potřebovat i v areálu bazénu či koupaliště, v letním kině nebo když se ocitneme v nemocnici? Přinášíme stručný souhrn aktuálních vládních opatření.

Respirátor

Dle aktuálních informací MZCR se bez respirátoru se neobejdete:

 • v obchodech;
 • v provozovnách služeb (např. oprava obuvi, kosmetické služby);
 • ve zdravotnických zařízeních;
 • v zařízeních poskytujících sociální služby (např. domovy seniorů);
 • na kongresech, vzdělávacích akcích a zkouškách;
 • v knihovnách, muzeích, na výstavách, hradech a zámcích;
 • v hernách, společenských klubech;
 • ve vnitřních prostorách restaurací;
 • na koncertech, divadelních představeních, v kinech a cirkusech;
 • na sportovních utkáních, jste-li divák;
 • v prostředcích hromadné dopravy a na letištích;
 • na veřejných nebo soukromých akcích – rozlišují se akce uvnitř a venku. Uvnitř jsou respirátory povinné při účasti více než 10 osob, zatímco venku při účasti nad 30 osob a s rozestupy menšími než 2 metry.

Školní výuka

Výuka na školách je upravena poměrně složitě. Podrobnosti uvádí Mimořádné opatření vlády z 28. června 2021, a to zejména v odst. 3. Je ovšem dobré průběžně sledovat, zdali nedošlo k dalším změnám.

Rouška

V ostatních vnitřních prostorách staveb, kde je vzdálenost mezi 2 osobami menší než 2 metry, si vystačíme s rouškou. Nejjednodušší situace je u děti do 15 let, které mohou mít ve všech vnitřních prostorách jen roušku a nemusí si lámat hlavu s respirátorem.

Do sprchy bez ochrany

Pokud si chcete zasportovat uvnitř budov, platí pro vnitřní posilovny, kurty či bazény, že musíte splňovat uvedená opatření, tj. u rozestupů menších než 2 metry, mít ochranu dýchacích cest. V době tréninku, cvičení či plavání ochranu mít nemusíte. Rovněž do sprchy můžete směle bez ní. V ostatních prostorách, např. na chodbě, zpravidla ano (zejména kvůli tomu, že nelze vždy garantovat zmíněný minimální odstup).

V nemocnici nebo domově seniorů

Pokud přicházíte do nemocnice nebo třeba do rehabilitačního ústavu jako návštěva, pak respirátor mít musíte. Pokud jste však pacientem, na pokoji můžete být „naostro“, tedy jak bez respirátoru, tak bez roušky. Ve společných prostorách, např. chodbách, byste však respirátor mít měli. Obdobné platí i pro domovy seniorů atd. Jestliže čekáte u lékaře na vyšetření, např. v čekárně, respirátor mít musíte. Pokud je to však nutné pro provedení vyšetření, samozřejmě ho sundáte.

Letní vs. klasické kino

Zatímco v klasickém kině musíte mít jako divák respirátor, v letním kině záleží na okolnostech. Pokud je dodržen limit 30 osob a rozestup min. 2 metry, pak se obejdete i bez roušky, protože jste venku.

Co ještě musíte splnit

Pro vstup do vnitřních a vnějších prostor restaurací, sportovních areálů, na kulturní či sportovní akce nebo do provozoven služeb péče o tělo (kosmetika, masáže) a další musíte rovněž splnit jednu z následujících podmínek, přičemž zároveň nesmíte mít příznaky onemocnění covid:

 • absolvování PCR testu v posledních 7 dnech nebo absolvování antigenního testu v posledních 72 hodinách (někde vyžadují test ne starší 48 hodin), prokazuje se zprávou z odběrového centra,
 • laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19, které není starší 180 dní,
 • uplynutí miniálně14 dní od aplikace dávky u  jednodávkové vakcíny/ druhé dávky u dvoudávkové vakcíny, prokazuje se kartičkou nebo certifikátem z očkovacího centra.

Podrobné informace najdete na COVID portálu MZČR.

Dále na našem webu:

Přehled nedávných změn ohledně COVID testování a očkování. Co už (ne)platí? Co se dotkne právě vás?