KORONAVIRUS: Zářijové zpoplatnění testování není navzdory schválení vládou zdaleka jisté

Zdroj: Stocksnap

Česko – Preventivní testy na covid by měly být od počátku září zpoplatněny – právě o tom rozhodla vláda s tím, že výjimku budou mít děti do 12 let, které se prozatím nemohou očkovat, a také ti, kterým již byla podána alespoň jedna dávka vakcíny. Jak se ale ukazuje, je dost možné, že nakonec k naplnění tohoto vládního plánu nedojde…

Ačkoliv již 12. července zaznělo z úst ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že testy na covid z veřejného pojištění přestanou být hrazeny – a to proto, že všichni se již mohou bez obtíží nechat naočkovat – nyní se zdá, že ministerstvo se k naplnění oznámeného (a vládou schváleného) plánu příliš nemá. Aby bylo zpoplatnění testů na koronavirus skutečně od počátku září zpoplatněno, musí resort zdravotnictví vydat ještě příslušné mimořádné opatření – to však zatím nevydalo. Jak totiž informovaly Seznam zprávy, ministerstvo chce postupovat dle aktuální epidemické situace (a údajně také – po řadě problému s opatřeními předchozími, která postupně rušil Nejvyšší správní soud – úředníci pracují na dostatečném zdůvodnění), je tedy dost možné, že – vzhledem k tomu, že epidemie v Česku má zatím stále klesající tendenci – k vydání vyhlášky ani nedojde. „Mimořádné opatření není vydáno z důvodu, že jeho účinnost je až 1. září, a z důvodu nejaktuálnějších dat, které samozřejmě potřebujeme, aby MO odráželo aktuální situaci, zatím není správné ho nyní vydat,“ cituje pak zpravodajský portál související vyjádření ministerstva.

Testování ve školách

Testování na covid má přitom probíhat také ve školách – a bude se týkat všech žáků i studentů, kteří ještě nejsou pně naočkovaní nebo neprodělali covid. Ani v tomto plánu přitom není příliš jasno – prozatím ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že testy by měly být provedeny tři (v případě testů antigenních) nebo dva (v případě testů PCR). Jak se ale zdá, většina škol upřednostní právě testy antigenní. Ty nejenže jsou levnější (na PCR testy stát přispívá pouze 250 korunami, zbytek nákladů musí školy nést samy), ale jejich realizace je mnohem méně náročná. Ačkoliv tedy PCR testy poskytují kvalitnější a průkaznější výsledky, podle hlavní hygieničky Svrčinové by v některých krajích ani nebylo možné kapacitně PCR vyhodnocení testů všech žáků a studentů zvládnout.

Na testování ve školách prozatím vláda vyhradila finanční prostředky získané z fondu EU, podle ministryně financí Schillerové je však počítáno také s určitou rezervou – prozatím totiž není známo, zda úvodní zářijové testování bude tím jediným. Pravidla mají být nastavena až dle aktuální epidemické situace a nelze vyloučit, že režim testování bude pravidelný – podobně jako tomu bylo ve školním roce loňském.

Epidemická situace

Koronavirová epidemie v Česku nadále slábne, včera přibylo 163 nových případů nákazy, což je cca o pětinu méně než ve čtvrtek před týdnem. Také reprodukční číslo R, které určuje, kolik lidí nakazí jeden pozitivní, se stále drží pod hodnou 1 a týdenní incidence setrvává na hodnotě 10 nakažených/100 tis. obyvatel. Ukončené očkování má již skoro polovina české populace, alespoň jedna dávka vakcíny byla podána cca 5,6 milionu Čechů.