Jak si zapamatovat nová jména. Užitečný trik nejen na pracovní schůzku, ale i večírky a návštěvy

Máte pocit, že vám zlenivěl mozek a paměť s ním? Není divu, na všechno máme chytré aplikace, které nám připomenou, kdy a kam máme jít, a co vyřídit, kdybychom tam náhodou došli a nevěděli, proč. Nemusíme si pamatovat ani narozeniny své manželky či dětí. Stačí si je uložit do mobilu. Jenže jak je známo, co se nevyužívá, to zakrní. A někdy jsou situace, kdy se na techniku spoléhat nemůžeme, například na obchodní schůzce či návštěvě přátel. Někdo je vám představen, jenže vaše paměť téměř okamžitě pohřbí nové jméno do svých bezedných hlubin. Pokud je nových jmen více, pak je to hotová pohroma. To však vašemu úspěšnému navazování kontaktů právě nepřidá. Vždyť člověku zní jen máloco lahodněji, než jeho vlastní jméno. Jak tedy vyzrát na svou paměť a její neochotu zapamatovat si nová jména?

Jména a naše paměť

Na rozdíl od dětí, které mají výbornou mechanickou paměť, my dospěláci jsme s ní už na štíru. Potřebujeme, aby jednotlivosti tvořily určitý celek, který si můžeme ve svých představách vizualizovat (tj. vyvolat v představách jejich obraz). Také nám velmi pomáhá, když v jednotlivostech najdeme nějakou logiku. Jméno a příjmení jsou však pro naši paměť jen dvě náhodně seskupená slova různých délek, většinou bez logiky či jiné zřejmé spojitosti. A to je důvod, proč je většinou hned zapomeneme.

Malý, ale užitečný trik

Při zapamatování nových jmen, tedy křestního jména i příjmení, si najdeme u daného člověka nějaký charakteristický rys, např. velké oči, dlouhé nohy, kolébavou chůzi nebo nápadné brýle (pokud je ovšem trvale nosí, aby nás příště bez nich nepřekvapil). Dále ve jménu i příjmení musíme najít něco, co se nám bude jednoduše pamatovat. Následně tyto tři položky v představách, klidně i za pomoci logiky, propojit do nějakého obrazu.

Jaro-úsměv-stan

Začněme třeba jménem Jaroslav Stanovič, který nás při vzájemném představování upoutal širokým úsměvem na tváři. Máme tedy charakteristický rys – úsměv, jež se nám spojí s konkrétní podobou daného člověka. Jméno Jaroslav se pamatuje výborně, protože připomíná jaro, případně oslavu jara. Příjmení Stanovič obsahuje slovo stan, to se také pamatuje dobře. Teď už jen zbývá všechny tyto tři položky zakomponovat do nějaké vizualizace nebo příběhu. Můžeme si představit muže, Jaroslava, jak širokým úsměvem vítá jaro ze svého stanu. Na jaře se totiž oteplí, takže je veselý, protože konečně vyrazil stanovat.

Beatles-černé vlasy-krasavice

Aby ani ženy nepřišly zkrátka, zkusme si zapamatovat ženu jménem Beáta Krásenská. Na první pohled jste si všimli jejich krátkých havraních vlasů. Neubránili jste se myšlence, že asi nejsou přírodní, že si je určitě barví. Podle čeho si ale zapamatovat jméno Beáta? To snad nepřipomíná vůbec nic. Ale ano, co takhle kapela Beatles? První čtyři písmena jsou shodná. Příjmení můžeme spojit se slovem krása (krasavice). Máme tedy tři potřebné záchytné body – krátké černé vlasy, Beatles a krásu. Představíme si krasavici Beátu s krátkými černými vlasy v přiléhavém krátkém černém kostýmu, jak to rozpálí na pódiu společně s Beatles.

Opakujte jméno nahlas

Své paměti velmi pomůžete, když nové jméno zpočátku nahlas zopakujete. Dotyčného to navíc i potěší, například se vám představí: „Jaroslav Stanovič, vedoucí prodeje.“ A vy zareagujete: „Těší mě, pane Stanoviči.“ Po chvíli můžete jméno zopakovat v nějaké vhodné souvislosti, třeba: „Pane Stanoviči, jaký je váš názor na zavedení nového výrobku na trh?“

Může vás zajímat:

Jak být oblíbený mezi lidmi. Jsou klíčovými vzhled a inteligence?