KORONAVIRUS: Na ministerstvu zdravotnictví hrozí bezvládí, stávající ministr v listopadu končí. Vrátí se Roman Prymula?

Zdroj: online vysílání

Česko – Epidemická situace v Česku je sice poměrně stabilizovaná, opomínat ale nelze, že nové případy nákazy koronavirem zvolna přibývají. Lehce se navyšuje také počet hospitalizovaných a osob ve vážném stavu – je tedy zřejmé, že ministerstvo zdravotnictví by mělo být velmi obezřetné a flexibilně reagovat tak, aby se šíření onemocnění opět masivně „nerozjelo“. Nyní je však poměrně pravděpodobné, že minimálně nějaký čas bude resort bez ministerského vedení, Adam Vojtěch totiž svůj post k 1. listopadu opouští, dle slov premiéra Babiše míří dle předchozí dohody do diplomatických služeb.

Epidemická situace

Za neděli potvrdily laboratoře 334 nových případů nákazy koronavirem – to je cca o dvacet více než tentýž den před týdnem. Došlo sice k lehkému poklesu reprodukčního čísla R, které naznačuje rychlost šíření nákazy (aktuálně má hodnotu 1,14), a také týdenní incidence se pozastavila na hodnotě 56, tato data však odpovídají faktu, že v neděli (potažmo o víkendech) se počty provedených testů snižují, a tak je diagnostikováno také méně covid-pozitivních (v sobotu jich pak bylo 666). Kromě toho ale bylo testů tuto neděli provedeno cca o 3 500 méně než v neděli minulou. V nemocnicích je dle údajů ministerstva 317 lidí, z nichž 59 je ve vážném stavu. V průměru pak denně přibývá více jak tisícovka nakažených denně, což je cca čtvrtina počtu, který byl úřady zaznamenáván loni v téže době.

„Tento trend říká, že se nelze spoléhat na to, že jsme se masivně promořili na jaře – tedy, my jsme se promořili, ale tu proměnnou nedokážeme kvantifikovat, proto můžeme počítat jen s proočkovaností. Ta ale není taková, v jakou jsme doufali,“ shrnul pak situaci epidemiolog IKEM, Petr Smejkal, s tím, že očekává, že čísla nadále porostou. O razantní nárůst by se však – i vzhledem k očkování – jednat nemělo. Smejkal však také upozornil, že pozitivní záchyty se přesunují především do mladších skupin obyvatelstva ve věku 16-40 let. Epidemiolog Roman Prymula, který zároveň krátce působil také jako ministr zdravotnictví, pak v podstatě zastává podobná stanoviska.  „Situace oproti loňsku je diametrálně odlišná, není tu tak velká vnímavá skupina rizikových osob, třeba seniorů, byť jich je cca 400 tisíc neočkovaných, riziko určitého přetlačení systému, a tedy těžké průběhy, není tak velké,“ doplnil.

Ministerstvo bez vedení

Prymula však upozornil na jiný problém, s nímž bude nutné se vypořádat. Bez ohledu na to, kdy a jak vznikne nová vláda, stávající ministr zdravotnictví Adam Vojtěch má před sebou poslední tři týdny ve funkci, na počátku listopadu totiž odchází do diplomatických služeb. Pozice tak bude pravděpodobně od listopadu neobsazená. „Časté střídání na postu ministra zdravotnictví není dobré a nepřispívá k řešení situace. Je možné, že dojde k nějakému vakuu, ale věřím, že ta situace nebude dlouhá. Před novým ministrem bude celá řada důležitých úkolů,“ vysvětlil Prymula. „Před ministrem bude řada výzev, a to nejen pandemie – nový ministr bude muset nově postavit celé ministerstvo, které se musí věnovat kompletními zdravotnictví, nejen problematice koronaviru,“ doplnil a stávající ministerstvo zdravotnictví označil za personálně vyprázdněné.

Záhy také Prymula dodal, že rozhodně nepočítá s tím, že by dané personální „vakuum“ vyplnil zrovna on. Připustil ale, že je ochoten nabídnout pomoc – ovšem bez jakékoliv oficiální funkce, v podstatě také vyloučil, že by na případnou nabídku stát se opětovně ministrem zdravotnictví kývnul.