Slupky z brambor je škoda vyhazovat. Mohou vám v domácnosti ještě dobře posloužit

Ilustrační foto. Pixabay, free image

Znáte to. Oloupete brambory a slupky šup do odpadkového koše. Pokud bydlíte celý život v bytě, tak vám to ani nepřijde. Pokud jste však dříve bydleli v domě a měli dokonce i nějaké to domácí zvíře, vyhazujete je neradi. Nevidíte v nich totiž bezcenný odpad, který by měli odvézt popeláři. Víte, že mají svou hodnotu. A přesto je možná nedoceníte úplně. Škála jejich použití je totiž opravdu široká a to i tehdy, když bydlíte v bytě bez zahrady, slepic či kompostu. Díky bramborovým slupkám se můžete vyhnout chemickým prostředkům a třeba i ušetřit nějakou tu korunu.

V minulosti biokontejnery nepotřebovali

Stručný pohled do minulosti nám říká, že lidé měli svá hospodářství a většinu odpadu z kuchyně sami zužitkovali. Bramborové slupky byly klasikou. Zpravidla končily jako žrádlo pro nějaké hospodářské zvíře, např. prase, ovci či slepice. Pokud zvířata nebyla, putovaly slupky na kompost, kde se pěkně rozložily. Dnes již toto využití mají jen pomálu, nicméně existuje řada dalších možností, jak je zužitkovat.

Hnojivo pro rostliny

Bramborové slupky obsahují řadu minerálů (např. vápník, železo, draslík) i vitamínů (např. B a C) a také jsou zdrojem škrobu. A právě draslík sehrává ve výživě rostlin velkou roli. Pokud ho mají nedostatek, listy se svinují a deformují. Rostlina příliš neprospívá a je více náchylná k napadení škůdci a k různým nemocem. Receptů, jak si takové hnojivo připravit, najdete spousty.

Jeden z nich říká, že máte bramborové slupky vložit do vroucí vody (cca slupky ze 6 brambor na 1 litr vody), povařit 10 až 15 minut, nechat vychladnout a pak scedit. Dle jiného slupky vložíte do vařící vody a pak nevaříte, ale necháte dlouze vyluhovat, např. celý den. Hnojivem pak můžete zalévat i pokojové rostliny, cca co 14 dní. Rostlina takto dostane snadno vstřebatelné živiny. (Někdo dokonce uvádí, že se výborně hodí pro orchideje.)  Pokud hnojivo nevyužijete celé, vydrží několik dní čerstvé v lednici.

Chrání i proti škůdcům

Výluh či vývar z bramborových slupek poslouží rostlinám nejen jako hnojivo, ale také jako ochrana. Obsahuje totiž látky, které půdu mírně dezinfikují, a tak snižují riziko přemnožení nežádoucích bakterií či jiných mikroorganismů.

Přírodní barva na první šediny

Silný odvar z bramborových slupek má údajně pomoci překrýt i první šediny. Vhodný je zejména pro ty, kterým klasická „chemie“ na vlasy nedělá dobře. Receptů opět najdete mnoho. Například v 500 ml vody povaříte asi 30 minut 1 hrnek slupek. Necháte louhovat do vychladnutí a následně přecedíte. Nalejete na šamponem umyté vlasy a necháte několik minut působit. Nakonec opláchnete vlažnou vodou. Budete však potřebovat trochu trpělivosti, než dosáhnete prvních výsledků.