Hysterektomie aneb odstranění dělohy. Jsou po ní ještě nutné preventivní gynekologické prohlídky?

Ilustrační foto

Následující dotaz patří k častým dotazům žen, které absolvují odstranění dělohy. Pokud odpověď hledají u svých podobně smýšlejících kamarádek, nemusí se jim dostat vždy té správné odpovědi.

Jsem tři roky po odstranění dělohy. Na gynekologii jsem proto přestala chodit, nemám žádné potíže. Nevím, co by na mně prohlíželi. Moje praktická lékařka mě však v rámci prevence na gynekologii posílá a chce po mně zprávu. Je to opravdu nutné?

Vaše praktická lékařka má naprostou pravdu. To, že máte provedenou tzv. hysterektomii, tedy odstranění dělohy, Vás z pravidelných preventivních prohlídek vůbec nevyřazuje. Nevím, kolik Vám je let a zda Vám byly spolu s dělohou odstraněny i děložní přívěsky (tedy vaječníky a vejcovody). Pokud ne, je nutné je kontrolovat pomocí ultrazvuku.

Rovněž nepíšete, jaký byl důvod odstranění dělohy. Pokud tímto důvodem byly například předrakovinné změny na čípku děložním, je třeba i poševní pahýl pravidelně kontrolovat, zda se zde tyto známky neobjevují znovu.

Součástí preventivního vyšetření je i zhodnocení zevních pohlavních orgánů a jejich funkce. Váš gynekolog by měl zároveň zhodnotit i ostatní orgány malé pánve, tedy dolní část zažívacího traktu a dolní cesty močové, včetně poruch jejich funkce.

Zkrátka a dobře na prevence se na gynekologii má chodit i po gynekologických operacích. Vždy je vhodné na případné problémy přijít včas a adekvátně je léčit. A važte si své praktické lékařky, je osvícená a je vidět, že dbá a dobře pečuje o svoje pacienty.

Primář MUDr. Michal Zeman, Ph.D.,

gynekologicko-porodnické oddělení,

Nemocnice Chomutov