Smrt kanadského malíře Toma Thomsona je dodnes opředena řadou záhad

Obraz od Toma Thomsona. Zdroj: www.picryl.com

Existuje hned několik teorií, jak a proč známý malíř zahynul. Jeho smrt je obvykle vysvětlována jako tragická nehoda.

Nalezení těla

Do dnešních časů označuje zelená bójka místo, kde bylo 16. července 1917 na břehu kanadského jezera Canoe vyplaveno mrtvé tělo Toma Thomsona. Ležel ve vodě osm dní. Posledních několik let žil malíř převážně v Mowatu, vesničce o sto padesáti obyvatelích – a právě ti se vzhledem k teplému počasí rozhodli jej co nejdříve pohřbít. Tělo ovšem prohlédli: na Thomsonově spánku byla deset centimetrů dlouhá rána a kolem kotníku měl omotanou rybářskou udici. Opravdu ale došlo k nehodě, kdy spadl do vody a rozrazil si hlavu o hranu člunu?

Známý malíř

Zpráva o jeho smrti by se asi nedostala za hranice malé osady, kdyby nebyl známým malířem a neměl řadu vlivných přátel. Vytvořil vlastní styl krajinomalby, jehož základním kamenem byla láska k přírodě kanadského severu. Mezi jeho nejznámější díla patří Západní vítr, Jackova borovice nebo Severní řeka.

Nejrůznější teorie

Onoho léta roku 1917 se o Thomsonově náhlé smrti tedy začaly šířit divoké dohady. Asi nikdo jiný neznal jezero lépe než právě zesnulý malíř. Sotva by se na vratké kánoi odvážil postavit. A jak je možné, že nikdo nezačal nic podnikat, když se jeho kánoe našla již 8. července odpoledne? Vždyť opuštěná loďka se pohupovala na jezeře už několik hodin poté, co Thomson vyrazil na ryby. Malíř byl přitom nahlášen jako pohřešovaný teprve o dva dny později.

Brzy se začala objevovat jména prvních podezřelých. Krátce před smrtí se malíř pohádal se Shannonem Fraserem, majitelem usedlosti Mowat Lodge, kde malíř během svých pobytů u jezera Canoe bydlel. Zřejmě se jednalo o peníze, které Fraser malíři dlužil. Sáhl snad Fraser, zahnaný do úzkých, k drastickému řešení? Ovšem svědci, kteří by toto podezření mohli potvrdit, se nikdy nenalezli.

Ani pro další teorii se nepodařilo najít důkazy. Podle ní se Thomson stal obětí svého soka v lásce. Mezi lidmi se totiž povídalo, že se malíř krátce před tragédií zasnoubil s Winnie Trainorovou, na kterou ale pomýšlel také jistý Martin Blecher. Mohl v návalu žárlivosti svého soka zabít a svrhnout do jezera?

Místo posledního odpočinku

Další záhadnou okolností je místo posledního odpočinku pana Thomsona. Když se rodina dozvěděla o jeho smrti, zasadila se o to, aby byly jeho ostatky převezeny do jeho domovského města Leith ve státě Ontario. Někteří lidé se ale domnívají, že v zapečetěné rakvi, která byla v Leithu pohřbena, byl jen písek. Rodina však odmítla vydat svolení k důkladnému prozkoumání jeho hrobu. Dodnes se záhadu kolem smrti malíře tedy nepodařilo rozluštit.