KORONAVIRUS: Varianta omikron se šíří světem, již je i v Česku. Co se o této mutaci ví?

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Epidemická situace v Česku sice není dobrá, jak ale naznačují data, počty nově nakažených stagnují. I když tedy nemocniční kapacity v řadě měst již dosáhly k maximálním limitům, dalo by se říci, že situace se snad již nebude dále významně zhoršovat. Mezitím se ale objevila nová koronavirová mutace (označovaná jako omikron), která by mohla významně zamíchat kartami. Ačkoliv omikron pochází z afrických oblastí, její výskyt již některé evropské země na svém území zaznamenaly, Česko není výjimkou.

První případ varianty omikron dnes definitivně potvrdila liberecká nemocnice. Nakaženou je žena, která se vrátila z dovolené v Namibii. Jelikož s ní cestovali i další lidé z jiných krajů, ti jsou nyní v karanténě – u některých však již byla nákaza testy vyloučena. „Hygiena nás informovala, že má kontaktovány všechny, kteří s danou ženou v Africe byli. Všichni jsou v izolaci a u jejich kontaktů je realizováno také prioritní trasování. Související opatření probíhají na území pěti krajů,“ uvedl šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Nakažlivější a nebezpečnější?

Vědci se snaží o omikronu zjistit aktuálně co nejvíce – existuje totiž oprávněná obava, že tato varianta by mohla být nakažlivější než varianta delta, která je aktuálně (nejen) v Česku dominantní, a také by mohla obcházet protilátky získané z očkování či prodělání nemoci. Ačkoliv s jistotou zatím nic z výše uvedeného nelze říct, varianta omikron se od variant předchozích významně liší v tzv. s-proteinu, což je určitý „klíč“ pro vstup viru do buněk. Některé změny v tomto proteinu způsobují, že virus dokáže do buněk vniknout lépe a také obejde protilátky získané očkováním nebo proděláním nemoci. Prozatím ale není jasné, zda oba tyto principy budou přesně tímto způsobem fungovat i dohromady a varianta bude skutečně více nebezpečná než ta stávající, nebo ne. „Na této mutaci je nečekané množství jednotlivých viditelných změn, které jsou patrné na s-proteinu. Některé tyto změny již byly pozorovány v minulosti, některé jsou nové. Otázkou je, co kombinace těch změn udělá dohromady,“ upřesnil virolog Jiří Černý z ČZÚ.

Podle virologa Pavla Boštíka z FN Hradec Králové lze pak s jistotou říci jen to, že varianta omikron se úspěšně šíří po celém světě a má mnoho mutací – většinu z nich v oblasti spike proteinu, který se dle jeho slov váže na buňky a protilátky a je určující pro to, jak bude infekce probíhat. „Zpráva z jižní Afriky ale také říká, že poměrně více touto variantou onemocní mladší lidé. Jestli se to potvrdí, to teprve udivíme,“ dodal Boštík.

Prozatím „jen“ cestovatelská omezení

Varianta omikron byla v JAR zachycena poprvé 9. listopadu, její výskyt následně potvrdili v Evropě jako první v Belgii, následovala potvrzení výskytu této varianty z laboratoří v Rakousko (1 případ), ve Skotsku (6 případů) či Portugalsku (13 případů). Některé státy zároveň v dané souvislosti zavádí nová protiepidemická opatření – např. Austrálie odložila plánované otevření hranic a Japonsko opět zakázalo vstup cizinců na své území. Zatímco Evropská komise navrhla zastavit lety jhu Afriky, Česko zakázalo vstup občanům třetích zemí, kteří se v posledních 14 dnech zdrželi více jak 12 hodin v osmi konkrétních státech (JAR, Namibie, Lesotha, Svazijska, Zimbabwe, Botswana, Mosambik a Zambie). Ti, kdo se budou z těchto zemí do Česka vracet, pak musí do 10denní karantény a také absolvovat PCR testy.