Ceny elektřiny a plynu příští rok ještě vzrostou. ERÚ zvyšuje ceny jejich regulovaných složek

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Ceny energií v posledních měsících významně vzrostly a jak se zdá, zdražování jen tak neskončí. Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes na tiskové konferenci představil regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2022, které také vzrostou – regulovaná složka však tvoří jen jednu z částí ceny výsledné.

Tvorba cen energií

Cena energií je v základu tvořena dvěma částmi, tedy částí regulovanou a neregulovanou (tržní). Jak ERÚ uvedl, pro rok 2022 bude regulovaná cena elektřiny tvořit cca 40 procent ceny výsledné, což je méně než letos. Cena této regulované složky však ve srovnání s tímto rokem naroste o 2 procenta. V případě plynu pak regulovaná složka bude tvořit přibližně pětinu oproti letošní cca třetině, cenový nárůst pak bude ve výši jednoho procenta. Regulovaná cena pak zahrnuje zejména poplatek za přenos a distribuci, v případě elektřiny je pak zohledněn také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbývající část ceny je pak v rukou jednotlivých dodavatelů – ti v příštím roce také plánují zdražení. Tržní část však bude tou, která výsledné ceny ještě významně navýší. Regulovaná složka se tak postupně stává čím dále méně významnou. „Podíl regulované složky ceny v celkové ceně dodávky s rostoucí cenou komodity klesá, takže pro ceny na rok 2022 je celková regulovaná složka přibližně 40,6 %, a to u dodávek pro domácnosti. Zbytek, tedy 60 procent, tvoří cena neregulovaná, která závisí na tom, za jakou cenu se obchoduje elektřina na trzích,“ vysvětlil předseda Rady ERÚ, Stanislav Trávníček. Regulované ceny se pak proměňují vzhledem k území, distributorovi a také typu odběratele.

Co říkají predikce?

Dle analytiků tak lze předpokládat, že ceny nakonec vzrostou celkově o třetinu. Konkrétně podle predikcí ERÚ pak v roce 2022 domácnostem vzrostou náklady na elektřinu průměrně o pětinu, v případě plynu pak předpokládá zdražení až o čtvrtinu. „Přestože se nám znovu podařilo udržet růst regulované složky pod hladinou spotřebitelské inflace, mírnému nárůstu regulovaných cen se nevyhneme. Výsledné ceny by ale v důsledku růstu regulované složky neměly vzrůst více než o dvě procenta u elektřiny, respektive o procento u plynu,“ doplnil Trávníček s tím, že zcela jinak a progresivněji se proměňují ceny na burze, do nichž ovšem ERÚ nemůže nijak zasáhnout. Skokový nárůst cen je tedy nutné přikládat právě tomuto vývoji, v jehož důsledku musí rapidně zdražovat dodavatelé, jimž se náklady na nákup energií významně navyšují.

V případě bytu s malou spotřebou elektřiny, který ji užívá ke svícení a vaření, se průměrné náklady, resp. jejich nárůst, meziročně budou pohybovat kolem 2 tis Kč (nárůst o cca 18 %), kdy vliv zvýšení ceny regulace je cca 3 % (355 Kč). Na zdražení se však musí připravit i firmy a podniky.

A zlepšení nelze očekávat ani do budoucna, a to vzhledem k systematickému prosazování snižování emisí v oblasti energetiky a také vzhledem ke snahám evropských zemí méně využívat energii z jádra či uhlí, a to bez vybudování adekvátních náhradních zdrojů energie. I proto lze předpokládat, že minimálně ceny elektřiny budou i nadále stále stoupat.