Vánoční nákupy online vrcholí. Co když ale dárky dorazí poškozené nebo pozdě?

Zdroj: www.scribbler.com

ČESKO – Vánoce jsou na dohled, není tedy divu, že řada lidí se snaží rychle dokoupit poslední dárky pro své přátele a blízké. Jelikož v posledních letech se výrazně rozšířil trend nákupů online (což ostatně podpořila i pandemie koronaviru), mnozí spoléhají na správný výběr dárků skrze počítačovou obrazovku a také na to, že vybrané zboží dorazí včas a v pořádku. Ne vždy to tak ale skutečně je. Jak tedy minimalizovat riziko, že vzniknou problémy s reklamací? A jaká práva má (nespokojený) zákazník?

Poškozené zboží je samozřejmě velmi široký pojem – dalo by se tedy říci, že každý případ je specifický a k různým vadám je možné přistupovat různě. I když by někdo mohl namítnout, že zboží zkontroluje ještě před převzetím či záhy po něm, nic takového úplně možné není – kurýrní služby obvykle zboží pouze předají a záhy mizí. Aby se však člověk vyvaroval komplikací – a např. zamítnutí reklamace ze strany prodejce s odůvodněním, že poškození mohlo vzniknout až po rozbalení, doporučuje expert právní poradny dTestu, Jiří Zelenka, docela snadný „trik“. „Dobré je před otevřením balíčku vzít do ruky chytrý telefon a vybalování si natočit, tak budete mít v ruce důkaz, že už když jste zboží rozbalovali, bylo poškozené. Točíte-li od chvíle, kdy se do balíčku dobýváte, je to jasný argument proti, že poškození jste způsobili sami,“ vysvětluje. Pokud totiž jen po rozbalení vyfotíte např. rozbitý porcelán, prodejce opravdu může reklamaci odmítnout.

Dojít však může i k situaci, že balíček je poškozený už při převzetí od kurýra. V takovém případě pak Zelenka doporučuje nechat si právě od přepravce podepsat, že jste zboží převzali poškozené. Pokud to kurýr odmítne, zásilku je lepší nepřevzít vůbec.

Jak postupovat při poškození zboží?

Řešení problému s dodáním poškozeného zboží, ale příp. i zboží, s nímž člověk není spokojen, je opět různé – odvíjí se od toho, jaký postup sám zákazník preferuje. V případě, že cílem bude vrácení peněz, nejlepší variantou je využít možnosti 14denní lhůty, během níž lze zboží bez udání důvodu vrátit. Pro zákazníka z toho ale plyne povinnost zboží znovu zabalit a zaslat prodejci na vlastní náklady zpět. Pokud ale místo peněz bude cílem získat nový – nepoškozený – kus, v takovém případě je možné využít klasickou reklamaci. Její vyřízení je sice delší, ale pokud prodejce uzná, že zboží bylo skutečně poškozeno, nese náklady na přepravu zboží on.

V souvislosti se 14denní lhůtou, během níž je možné zboží bez udání důvodu vrátit, je také třeba dodat, že je možné žádat jak vrácení peněz, tak i nové zboží. Prodejce v žádném případě nemůže zákazníkovi vnucovat namísto toho voucher či kredity. A pokud zákazník požaduje peníze, je prodejce povinen mu je vrátit (a nesmí jej nutit k odběru zboží nového).

Jak je to s termíny dodání?

Zejména nyní, před Vánoci, je pro většinu zákazníků důležitý také termín doručení zboží. Pokud prodejce jen uvádí informace jako „expedice do tří dnů“ či „k odeslání ihned“, reálně to nic neznamená (nemluvě o tom, že expedováno do tří dnů může být zboží ze skladu v Praze, ale také třeba ze skladu v Tokiu). Pokud ale obchod přímo uvede termín doručení a nedodrží jej, je možné odstoupit od smlouvy. Zároveň také platí, že když v takovéto situaci zákazník oprávněně od smlouvy odstoupí a zboží následně dorazí, prodejce si jej sám musí vyzvednout. Zákazník tedy není povinen jej posílat zpět.