Oslavte svátky jara na Veselém kopci a připomeňte si zvyky našich předků.

Velikonoce na Veselém kopci Zdroj: Národní muzeum v přírodě

CHRUDIMSKO – Jubilejní padesátá návštěvnická sezóna na Veselém Kopci se opět tradičně zahájí, a to už tento pátek. Pro tuto slavnostní událost je pro návštěvníky připraven program Velikonoce na Veselém Kopci.

Od Velkého pátku do Velikonočního pondělí si můžete prohlédnout interiéry roubenek doplněné ukázkami velikonočního pečiva, zdobených vajíček a různých tradičních předmětů. „Dozvědí se tu například o tom, proč se na Zelený čtvrtek peklo pečivo zvané jidáše, jaké byly tradiční způsoby zdobení kraslic na Horácku, nebo co lidé žijící před sto lety jedli na Boží hod velikonoční. Zajímavé jistě budou i ukázky zhotovování velikonočních předmětů: pletení pomlázek, zdobení kraslic různými technikami, pečení svátečních perníků do forem a dalších,“ řekla ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová. Své výrobky vám nabídnou pozvaní lidoví řemeslníci a předvedou vám, co umí.

V pátek 15. dubna v jedenáct hodin je možnost navštívit také vernisáž výstavy s názvem Půlstoletí s vámi. V neděli 17. dubna vesele zahraje dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína a na Velikonoční pondělí v odpoledních hodinách předvedou děti z obce Vinary obyčej vodění jidáše. On-line vstupenka se na tento program nedá uplatnit.