K dispozici je nový objev pro zemědělce. Chytré senzory vynalezli na Univerzitě Pardubice

Nový vynález pomůže zemědělcům Zdroj: Pixabay

PARDUBICE – Novinkou v oblasti materiálového tisku je chytrý ekologický senzor, který pomůže zemědělcům efektivně řídit závlahu. Pomůže k úsporám vody i vyšší produkci. Tištěný senzor je výsledkem práce výzkumníků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a jejich partnerů.

„Naše chytré senzory umí měřit různé parametry v několika hloubkách půdy. K senzoru se připojí komunikační jednotka, která data o stavu zeminy přenáší na cloudové uložiště, kde je lze analyzovat. Díky tomu je možné monitorovat stav zeminy v čase pro zavlažované systémy, optimalizovat dávkování vody a ovlivnit velikost úrody,“ uvedl Tomáš Syrový z Katedry polygrafie a fotofyziky Fakulty chemicko-technologické. Tým chemika Syrového si nechává vynález tisku na dřevo patentovat.

Senzory jsou levné a ekologické. Zemědělcům mohou pomoci snížit spotřebu vody v zavlažovaných provozech nebo umožnit kontinuální analýzu stavu zeminy v polích. Jejich výroba je velmi rychlá. Za jednu hodinu lze natisknout stovky až tisíce senzorů. „Jako nosiče používáme přírodní materiály, nejsou použity žádné kovové materiály. Senzor nijak nezatíží životní prostředí. Jako nosný podklad je ideální dřevo, protože na jeden kus můžeme po opětovném opracování, tisknout náš senzor opakovaně,“ dodal Tomáš Syrový.

Na projektu Smartfield, jehož výsledkem jsou nové senzory do půdy, spolupracuje Univerzita Pardubice se Západočeskou univerzitou v Plzni, Centrem organické chemie a Výzkumným ústavem rostlinné výroby Jevíčko a AGROSPOL, Knínice.