Další ročník Smetanovy Litomyšle se opět vrací na scénu. Těšte se na nejbohatší program!

Smetanova Litomyšl Zdroj: Město Litomyšl

LITOMYŠL – Smetanova Litomyšl se po dvou letech covidové přestávky opět vrací. Šedesátý čtvrtý ročník odstartuje už ve čtvrtek a během dvaceti sedmi dní přinese hned čtyřicet pět pořadů hlavního programu. Návštěvníky určitě potěší i klidnější předprodej vstupenek.

Můžete se těšit na skladby jako například Carmina Burana, Novosvětská, Straussova Alpská symfonie, oblíbený Čajkovského klavírní koncert b moll nebo galakoncert sestavený z hitů Smetanových a Dvořákových oper. ,,Největší hvězdou letošního ročníku bude strhující basbarytonista Erwin Schrott, titulní pořad „A znovu láska” připravuje Jiří Pavlica s Hradišťanem, vystoupí Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Pavel Šporcl, ale také nejuznávanější soubor takzvané poučené interpretace barokní hudby Collegium 1704 Václava Lukse,” vyjmenoval Karel Telecký z oranizačního týmu festivalu. Taneční adaptaci příběhu Carmen přiveze přímo z ohnivé Andalusie Antonio Andrade Flamenco Company. Legenda Soňa Červená se promění ve Svatou Ludmilu v novém oratoriu Nádech věčnosti. Nebude chybět velmi oblíbená doprovodná scéna Festivalové zahrady, kde můžete vidět již vyprodaný „Koncert na přání” s Vojtěchem Dykem.

,,Opravdu výjimečný pro nás letos bude víkend ve společnosti České filharmonie. Společné zasedání české vlády a Evropské komise plánované na 1. července bude pro Litomyšl vskutku mimořádnou událostí,” sdělil ředitel festivalu Jan Pikna. „Hostit všechny zástupce sedmadvacítky i kompletní vládu je pro nás pochopitelně ohromnou ctí,” dodal Pikna. Symfonická báseň Z českých luhů a hájů pod taktovkou Jakuba Hrůši otevře české předsednictví v Radě Evropské unie.

Od doby covidu se změnil nákup vstupenek. Dřív se během prvních hodin předprodeje vyprodalo více než osmdesát procent nabízených míst, tentokrát je předprodej klidnější. Návštěvníci radši nakupují vstupenky až na poslední chvíli. Díky tomu se otevírá příležitost navštívit i ty nejatraktivnější pořady, které by jindy byly okamžitě vyprodané. Zájemci mohou vstupenky zakoupit v informačním centru, ve festivalovém centru na zámeckém návrší nebo online na webu festivalu či na telefonu 461 049 232.