Prozkoumejte kryt civilní obrany pod zámeckými valy v Pardubicích

Kryt civilní obrany Zdroj: Muzeum Pardubice

PARDUBICE – Do krytu civilní obrany, který se začal tajně stavět v zámeckých valech, se můžete podívat v neděli od třinácti hodin. Uvidíte i vykopané depozitáře archeologického materiálu, který je tam uložen.

Stavba krytu začala v roce 1953 v severovýchodním rondelů zámeckých valů. Byl vybudován jako velitelské stanoviště civilní obrany. „Kapacita krytu byla několik desítek lidí, filtroventilační zařízení bylo určeno v kritickém případě velmi krátkodobě pro asi sto dvacet osob,“ uvedla mluvčí muzea Kateřina Procházková.

Stavba byla vybavena základními prostředky své doby. Voda se získávala ze studny, kryt měl zdroj elektřiny ze svého generátoru a vybaven byl základními telekomunikačními prostředky. Nechyběla ani strohá sociální zařízení, sprchy a vojenská lůžka. Zařízení, která dožila se v průběhu let nahradila novými.

Teplota v krytu je celoročně mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia, nezapomeňte při jeho návštěvě na teplé oblečení. Vstupenku je nutné rezervovat ve formuláři. Bližší informace zjistíte na telefonu 607034110 nebo bekera@vcm.cz.