Hrady a zámky v pardubickém kraji nabízí pro návštěvníky zajímavé akce a prohlídky

pZámek Slatiňany Zdroj: Zámek Litomyšl

 

LITOMYŠL – O prázdninách začaly turisticky nejsilnější měsíce na pardubických hradech a zámcích. Na jaké prohlídky a na co všechno se můžete těšit?

Mnoho turistů přijíždí v červenci a srpnu na hrady Litice a Kunětická hora a také na zámky Slatiňany a Litomyšl. „Vstupujeme do hlavní návštěvnické sezony a ta s sebou přináší i rozšířenou nabídku kulturních akcí, koncertů a divadelních představení, oblíbené jsou také kostýmované prohlídky a zkrácené prohlídky pro rodiny s dětmi,“ řekl ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Na hradě Litice si můžete objednat edukační prohlídku „Jak se staví hrad“ pro rodiny s dětmi nebo tábory. Na prázdniny je otevřen i areál dolního hradu a v rámci Hradozámecké noci si hrad můžete s baterkou prohlédnout.

Kunětická hora nabízí prohlídkový okruh Dušan Jurkovič, básník dřeva. Prohlédnete si interiéry hradu, nové expozice, sklepení a nejstarší části hradu. Na Kunětické hoře nadále probíhají i divadelní představení Východočeského divadla v Pardubicích.

Na zámku ve Slatiňanech si rodiče s dětmi mohou zahrát hru Pozdravy z cest, kdy je v zahradě umístěno osmnáct pohlednic z osmnácti zemí, kde můžete poznat členy zámecké rodiny Auspergů a vyzkoušet si zeměpisné znalosti. Navštívit můžete denní i noční prohlídku, prohlédnout si půdu a nepřístupná místa zámku.

V Litomyšli se můžete podívat v zámeckém divadle na představení, Navštívit Barokní slavnost a v srpnu také Vzpomínkové jízdy na Elišku a Čeňka Junkovy. Nepropásněte ani Hradozámeckou noc, která se ponese v duchu komediálních prohlídek s ukázkami tanců