Národní park v Českém Švýcarsku zahltil požár. Kouř se dostal do Pardubického kraje i na Vysočinu

Hořící les Zdroj: Pixabay

LITOMYŠL – Hasiči od včerejšího rána přijímají telefonáty od lidí z Pardubického kraje ohledně zápachu a šedého kouře. Kouř pochází z požáru v Českém Švýcarsku, který vypukl v neděli ráno.

V Národním parku už několik dní hasiči likvidují rozsáhlý požár. V pondělí večer se přiblížil k Hřensku na Děčínsku, kde muselo být v úterý ráno evakuováno asi padesát lidí z pravého břehu Kamenice. Kvůli povětrnostním podmínkám lze cítit kouř na desítky kilometrů daleko. „Hasiči občany žádají, aby v tomto specifickém případě zvážili, zda na tísňové linky volat, pokud nevidí třeba plameny. Lidem také doporučují omezit větrání,” uvedl mluvčí města Michal Frank.

Kouř se podle meteorologů dostává až do středních a východních Čech a severní části Vysočiny. „Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu – a také kouř,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav ráno na Facebooku. Česko žádá o mezinárodní pomoc, konkrétně o letadla nebo vrtulníky. Obrátilo se mimo jiné na Slovensko.