Upíři v naší historii: Se známým hřbitovem upírů v Čelákovicích to bylo zřejmě jinak

Upír

Germáni, Keltové i Slované věřili v záhrobní svět, i v to, že pokud člověk spáchal na tomto světě něco špatného nebo zemřel nepřirozenou smrtí, navrátí se mezi živé, aby jim případně škodil. Upíři, kteří vylézali z hrobu, se stali stvůrami spjatými s temnotou. I u nás byly zdokumentovány takové případy.

Čelákovice

Nejvíce známé naše pohřebiště upírů se mělo nacházet nedaleko Čelákovic u Prahy. Roku 1966 tu odkryli archeologové hřbitov, který podle nich pocházel z konce 10. a začátku 11. století.

Archeologové zde nalezli celkem čtrnáct lidských koster – patřily mužům, jejichž končetiny byly zlámány a svázány a hlavy ukrouceny.

Revize

Těla byla pochována na boku či na břiše, některá ještě zatížena kameny. Ovšem dnes již archeologové svůj objev revidovali. O upíry se nemá jednat ani v tom smyslu, že by si to tehdejší lidé o pohřbených mysleli.

Zjistilo se, že kostry pocházejí z doby někdy mezi 13. a 15. stoletím a zdánlivě protiupírská opatření naznačují,, že pohřbení byli lidé z okraje společnosti, pravděpodobně nějací trestanci. Jestliže zemřeli při popravě, nemohli je pohřbít normálně podle křesťanských rituálů.

Další hroby ve Vraticlavi

Ale máme zde i další nálezy. Kupříkladu jde o objevení koster z Vraticlavi v okrese Ústí nad Orlicí roku 1998. Při kopání základů rodinného domu byly odkryty kostry 11 lidí, zřejmě z 11. století. Ve dvou hrobech jsou však jen dvě hlavy. Třetí kostra byla pohřbena na břiše, s hlavou oddělenou od těla vyznačuje se stopami po kůlu, který byl vražen do srdce.

Český Krumlov

Další nález se uskutečnil v Českém Krumlově v roce 2000 na starém hřbitově, kde se pohřbívalo v 17 a 18. století. I zde se jedná o 11 hrobů, z nichž některé jsou velmi netypické. Kupříkladu v jednom hrobě byla nalezena ženská kostra, která má překřížené ruce v klíně a svázané kdysi zřejmě růžencem. Zdá se, že nějakou dobu po pohřbu někdo oddělil její hlavu od těla a s kamenem v ústech ji vložil ženě mezi kolena.

Záhada nekončí

V našich dějinách se také kronikáři zmiňují o konkrétních osobách, které prý vstávaly z hrobů, takže proti nim byla uplatněna protiupírská opatření. O jaké bytosti se to jednalo? Proč měli lidé takový strach, že zneuctili těla mrtvých? Tato otázka nepřestává přitahovat milovníky záhad.