Nenechte si ujít: Do Plzně dorazí unikátní Legiovlak!

Československé legie, 2. divize, jednotka 6. střeleckého pluku, 1917. Nahoře legionářský vlak z období let 1918–1920

PLZEŇ – Od května 2015 se vydal na dlouho cestu vlak, který postupně projíždí celou Českou republiku a jeho putování skončí v tomto roce, kdy udělá svoji zastávku též u nás v Plzni. Akce má za cíl pomoci veřejnosti a především mládeži obnovovat povědomí o čs. legiích a jejich zásluhách.

Tento Legiovlak je putovní muzeum legendárních československých legií. Jedná se o projekt Československé obce legionářské, který má být věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace Československých legií.

Československé legie byly nepřáteli obávané dobrovolnické vojenské jednotky na ruském území v letech 1914 – 1920, jež bojovaly nejdříve proti rakousko-uherské armádě a Němcům na Ukrajině a poté za ruského cara spolu s Bílou armádou proti Rudé armádě.

Tvořili je tedy bývalí vojáci rakousko-uherské armády, kteří se po zajetí nepřátelskými armádami rozhodli dobrovolně vstoupit do řad legií a dezertovat k nepřátelským vojskům, ale i čeští a slovenští krajané žijící v zahraničí. Jejich nesporné vojenské úspěchy také sehrály důležitou roli při jednáních o vzniku Československa v roce 1918.

Legiovlak budete moct navštívit ve dnech 15.- 22. března na Hlavním nádraží v Plzni.

Otevírací doba:
všední dny: od 8 do 18 hodin
víkend: od 9 do 19 hodin

Vstup zdarma!