V Plzni nás budou vozit další tramvaje nové generace

Tramvaj EVO2 v Plzni na zastávce Radnice Slovany, Zdroj: PMDP_Fanoušek, CC BY-SA 4.0, https://cs.wikipedia.org/

PLZEŇ – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) uzavřely dílčí smlouvu na dodání dalších pěti tramvají tohoto typu EVO2, které jsou mimo jiné pohodlnější, bezpečnější a klimatizované.

Do Plzně budou tyto vozy dodány do konce letošního roku. Vyrábí je společnost Krnovské opravny a strojírny. Ta s PMDP v listopadu 2017 uzavřela rámcovou smlouvu, která počítá do roku 2022 s dodávkou až 16 vozů. Už v loňském roce bylo do Plzně dodáno 9 tramvají. „Tyto zcela bezbariérové středněkapacitní tramvaje postupně nahrazují první generaci částečně nízkopodlažních tramvají typu Astra, oproti kterým nabízejí více míst k sezení i stání, více prostoru pro kočárky a cestující na vozíku, tišší provoz či například USB konektory pro dobíjení mobilních telefonů,“ uvedl Roman Zarzycký, první náměstek primátora a předseda představenstva PMDP. Dodal, že zejména v letních měsících navíc přispěje k pohodlí cestujících i automatická klimatizace.

Koncepce tramvají EVO2 přispívá ke snížení provozních nákladů a je také šetrnější k traťovému svršku. Nové tramvaje, které mohou přepravovat až 170 cestujících, budou nasazovány zejména na linku 1. „Prostorná, přehledná a klimatizovaná kabina řidiče zajišťuje optimální výhledové poměry vně vozidla. Obsluha má k dispozici dostatečný trakční výkon, který zabezpečuje dynamičnost jízdy tramvaje. V neposlední řadě je použit vnější a vnitřní kamerový systém, který zajišťuje řidiči reálný situační přehled. Pro omezení vandalismu jsou vnitřní kamery také napojeny na systém, který využívá městská policie,“ podotkl Jiří Ptáček, generální ředitel PMDP. Bezpečnost cestujících a obsluhy je zajištěna pevnostními výpočty, které splňují normy Evropské unie. Odolnost proti nárazu byla u tohoto typu vozidel navíc ověřena unikátním crash testem.