Nebezpečný nález na Domažlicku. Na místě zasahoval pyrotechnik

Ilustrační fotografie, zdroj: PČR

DOMAŽLICKO – Nečekaný objev včera v odpoledních hodinách udělal dvaadvacetiletý mladík, když v lese u Dobré vody nedaleko Draženova prohledával terén s detektorem kovů.

Jeho přístroj tam náhle zareagoval a během okamžiku muž také zjistil, proč. Spatřil tam předmět, který mu připomínal minometný granát z druhé světové války a vše ihned ohlásil na linku 158. Na místo ihned vyjeli policisté z Domažlic. „Nebezpečnopu lokalitu řádně označili a zamezili přístup nepovolaným osobám a až do příjezdu pyrotechnika nález střežili z bezpečné vzdálenosti. Přivolaný pyrotechnik předmět identifikoval jako německou dělostřeleckou minu 8 centimetrů z druhé světové války a rozhodl, že ji na místě zneškodní. Při této akci nedošlo k žádnému zranění osob ani ke škodě na majetku,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

V souvislosti s tímto případem policie upozorňuje občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. Nebezpečí takového nálezu spočívá zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. Pokud kdekoliv naleznete předměty (například při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky. Následně si pyrotechnické služby převezmou předmět k likvidaci. Porušením uvedených zásad může dojít k ohrožení života nebo zdraví osob.