Hrad Velhartice znovu ožívá: Nenechte si ujít speciální prohlídky

Zdroj: Krabat77 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

PLZEŇSKÝ KRAJ – Začátek nové sezony na sebe nechal bohužel dlouho čekat. Nyní se konečně blýská na lepší časy. Skvělou příležitost, jak strávit příjemné chvíle, nám nyní určitě nabízí hrad a zámek Velhartice i se svojí vzácnou raritou.

Jedná se o kamenný most se čtyřmi lomenými oblouky na silných válcovitých pilířích, který je jediný svého druhu v celé střední Evropě. Sloužil jako spojovací článek mezi palácem a obrannou věží. Tato stavba umožňovala důmyslný způsob obrany hradu v případě jeho dobývání.

Infografika: B.Štěrba, erb byl převzat z munovapaka.cz

Hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty a nachází se na místě, které opravdu stojí za podívanou. Navíc si zde můžete vychutnat příjemné posezení v Café jak z praku a možnost občerstvit se vám nabídne i restaurace U hradního sládka.

Video, zdroj: B. Štěrba

Toto bývalé šlechtické sídlo najdete mezi městy Klatovy a Sušice. Pod hradem protéká říčka Ostružná, a tak není divu, že místo kdysi uchvátilo i Jana Wericha, který si zde nechal postavit svoji chatu. K ní se můžete podívat po naučná stezce, která vede krásnou přírodou kolem příjemně šumícího potoka. Trasa je vhodná i pro méně zdatné turisty.

Zdroj: www.velhartice.cz

1. Začátek naučné stezky (parkoviště u hradu)
2. Památková zóna
3. Přírodní rezervace Borek
4. Zastavení pod hradem
5. Werichova chata
6. Obecní úřad
7. Pošta

Nyní máte příležitost, které je škoda nevyužít! Státní hrad a zámek Velhartice vás zve na speciální akci Dny Šumavského Trojhradí (hrad Velhartice, hrad Rabí a hrad Kašperk) na téma ,,Hrad v proměnách času”. Kvůli pandemii koronaviru byl termín přesunut na dny 13. – 14. června 2020, a tak o něj zájemci, kteří našli zalíbení v historii, nepřijdou. Komentovanými prohlídkami o proměně a obnově hradu Velhartice za posledních 40 let, které budou doplněné o dobové fotografie, vás exkluzivně provede bývalý pan kastelán Ing. Petr Mejstřík.

Prohlídky se budou konat:
Sobota 13. 6. 10:00; 12:00; 14:00
Neděle 14. 6. 12:00; 14:00; 16:00

Z důvodu limitované kapacity prohlídek si raději udělejte rezervaci na tel. 376 583 315.  A nezapomeňte! V areálu hradu bude stále platit povinnost dodržovat platná hygienická nařízení. Pro aktuální informace sledujte web a facebook.