KORONAVIRUS: Výrazné zhoršení epidemie se dalo čekat, mezi nakaženými dominují neočkovaní. A to i senioři

Zdroj: PxHere

Česko – Vzhledem k tomu, že dnes si (nejen) v České republice připomínáme Mezinárodní den seniorů, je nepochybně namístě zaměřit se na tuto populaci také perspektivou koronavirové pandemie. Přeci jen tato skupina je jednou z nejvíce rizikových, přesto ale stále nevykazuje plnou proočkovanost…

Aktuální epidemická situace

Zejména v posledních pár dnech nabírá šíření koronavirové nákazy na rychlosti a síle. Ve čtvrtek tak testy prokázaly 917 nově nakažených a reprodukční číslo R v této souvislosti vzrostlo z hodnoty 1,15 na 1,24. Ačkoliv počet hospitalizovaných lehce klesl, stále je s onemocněním covid-19 v nemocnicích 219 lidí. Také průměrná týdenní incidence vzrostla a již se blíží hodnotám z května. Přesto je ale přístup resortu zdravotnictví zcela odlišný. „V současné době situaci pečlivě sledujeme a vyhodnocujeme. V tuto chvíli nepřipravujeme žádná mimořádná opatření,“ uvedl pro Seznam Zprávy ministr Vojtěch s tím, zatížení nemocnic není aktuálně nijak fatální, ovšem rozhodně je nutné zdůraznit, že odbornou péči v drtivé většině případů vyžadují ti, kdo nebyli očkováni. A právě to je docela velký problém zejména ve skupině seniorů, jejich imunita je objektivně slabší než v případě mladších ročníků. Přesto ale ani jednu dávku vakcíny zatím nedostalo cca 416 tisíc z nich.

Senioři a očkování

Podle slov Lenky Dostálové, předsedkyně Rady seniorů, je rozhodně skvělé, že očkování proti koronaviru seniorskou populaci „zmobilizovalo“ zásadně více než očkování proti chřipce či pneumokokové nákaze – to totiž pravidelně podstupovalo jen cca 20 % ze všech seniorů. Na druhou stranu to, že celých 15 % seniorské populace aktuálně není očkováno proti koronavirové nákaze, je samozřejmě problém. „Je otázka, zda se očkovat nechtějí, nebo nemohou, je tu totiž např. problém s imobilními lidmi a lidmi z malých měst,“ vysvětlila s tím, že senioři, kteří jsou mobilní, z větších měst, ti, co řídí, nebo mají osoby, které je k lékaři či do očkovacího centra zavezou či doprovodí, jistě příležitost nechat se očkovat mají, problém je ale s těmi, kteří mají pohybové problémy, jsou imobilní nebo žijí v oblastech hůře dopravně dostupných.  „Volali jsme proto po mobilních očkovacích týmech – domnívali jsme se, že ve spolupráci s praktiky by bylo možné vyhledat tyto seniory a s vakcínou k nim zajet až domů – bohužel ale Rada seniorů je jen jedním hlasem a některé lékařské kapacity tvrdí, že takový krok je zbytečný,“ dodala Dostálová.

Kromě toho ale ochotu nechat se očkovat ovlivňuje také masivní antikampaň, která se zejména mezi seniory poměrně výrazně šíří. „Jsou to především řetězové e-maily, které řadu seniorů vystrašily nebo zviklaly, aby se očkovat nenechali nebo očkování oddálili. V těchto e-mailech se obvykle píše o čipování, sledování, ale i o tom, že všichni očkovaní do dvou let zemřou – a jedná se o řízenou redukci obyvatelstva,“ popsala Dostálová další své zkušenosti z praxe. Právě senioři mají nezřídka problém informace si ověřit a zjistit, co je relevantní a co nikoliv. Vzhledem k tomu, že právě pro starší generaci je ale nákaza koronavirem skutečně ohrožující, mělo by být prioritou této skupině nejen vysvětlit důležitost očkování, ale také udělat vše proto, aby pro ni vakcína byla plně dostupná.