28. října se blíží! V Plzni se připravují velkolepé oslavy, přijdete?

Ilustrační fotografie, zdroj: Pixabay

PLZEŇ – Vznik samostatného československého státu si ve čtvrtek 28. října připomene i Plzeň. Celkem se veřejnosti v tento den otevře čtyřicet atraktivních plzeňských míst od muzeí, galerií, kulturních a sportovních institucí nebo zahrad, mnohde se zajímavým speciálním programem.

Připraveny jsou prohlídky s průvodcem, sousedské procházky, okružní jízdy historickými vozy nebo tradiční festival pouličního jídla DEPO Street Food Market. Mimořádně v tento den Plzeň ožije workshopy pro děti, filmy a vzpomínkami Jiráskovo náměstí. Součástí programu je rovněž nově připravená stezka Z Hamburku na Petrohrad seznamující účastníky s historií této čtvrti, která se začala psát v sedmdesátých letech předminulého století.

Zdroj: plzen.eu

K oslavě vzniku samostatného Československa zve město Plzeň nejen své obyvatele, ale i návštěvníky z blízkého okolí od roku 2006. Historické památky, muzea a další zajímavá místa se v tento den otevřou za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídky s průvodcem nabídne například Měšťanská beseda, Velké divadlo, Nová scéna, Centrum Johan sídlící v revitalizované kulturní památce Moving Station, Korandův sbor Českobratrské církve evangelické nebo běžně nepřístupné Loosovy interiéry v domech na Klatovské 19 a Plachého 6. Nově se k celodenní akci připojí Divadlo J. K. Tyla s nabídkou čtyř svých inscenací za pro tento slavnostní den tradiční dvaceti osmi korunové vstupné. Své dveře také otevře spalovna v Chotíkově nebo Bohemia Sekt ve Starém Plzenci.

Sportovně založení účastníci mohou zavítat na dopolední plavání v bazénu na Slovanech i na Lochotíně a na parkourový workshop, který připravilo Krašovská Aktivity centrum. Sousedské procházky Skrytého města se tentokrát s průvodcem Petrem Klímou zaměří na Staré a nové centrum. Záchranu Mikulášského hřbitova okomentuje oblíbená průvodkyně a architektka Anna Hostičková. Do programu je zařazena od začátku října otevřená tříkilometrová stezka Z Hamburku na Petrohrad, která upozorňuje na důležitá místa, události a osobnosti slovanské části Petrohrad. Stezku doprovází na všech jejích 12 zastaveních zajímavá soutěž pro děti s drobnou odměnou, pokud odevzdají odpověď na alespoň deset otázek uvedených na hrací kartě. Tu je možné si vyzvednout v informačním centru na Palubě Hamburk.

DEPO bude lákat na pouliční jídlo
Areál DEPO2015 bude po celý den lákat nejen na festival pouličního jídla, ale i na aktuální výstavy Panu učiteli s láskou a Quattro formi.

Rozmanitou programovou nabídku doplňují okružní jízdy zástupců historických vozů dopravních podniků, trolejbus Škoda 9 Tr a autobus ŠKODA 706 RTO.

Součástí programu jsou nově celodenní aktivity na Jiráskově náměstí, organizované Nadací Proměny Karla Komárka a Pamětí národa, které připomenou formou debat, vzpomínek pamětníků, filmů a workshopů pro děti jeho minulost a dají nahlédnout do budoucnosti spočívající v již připravené obnově současného neutěšeného stavu.

Chybět nebude ohňostroj
Bohatý celodenní program zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka s následným ohňostrojem na náměstí Republiky.

Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo je umožněno na portálu www.plzenskavstupenka.cz a  v Turistickém informačním centru města Plzně na náměstí Republiky 41. U některých subjektů, jako je například Divadlo J. K. Tyla, Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí, je nutné si vstupenky pořídit buď prostřednictvím jejich prodejních webů nebo pokladnách.

Program si můžete stáhnout zde:  Plzeňské oslavy vzniku republiky_program.