Plzeň se rozzáří barvami. Postará se o to oblíbený Festival Wallz!

PLZEŇ – Pokud jste majiteli domů s poněkud nevzhlednými omšelými fasádami a chtěli byste je nechat oživit zářivými barvami, mají pro vás organizátoři z DEPO2015 zajímavou nabídku.

Ti totiž připravují již třetí ročník úspěšného street artového festivalu WALLZ a zatím účelem vypisují otevřenou výzvu – open call – na objekty ve veřejném prostoru, jejichž fasády by majitelé rádi zušlechtili a nechali je přetvořit na plnohodnotná umělecká díla. Díky tomuto festival se na jeden týden v červnu promění ulice Plzně v obří malířské plátno.

Majitelé objektů, kteří by rádi nechali jejich fasádu umělecky pojednat, se mohou organizátorům přihlásit do 10. ledna 2022 na e-mail liskaka@depo2015.cz. Samotné realizace se uskuteční v rámci festivalu během týdne od 13. do 18. června 2022. „Určitě není potřeba mít obavy z toho, jak realizace nakonec dopadne. Umělecký návrh každé fasády zpracuje autor vždy dopředu a majitel plochy ho obdrží před začátkem realizace. Volba vhodného umělce pro danou plochu bude probíhat formou kurátorského výběru. Veškeré náklady na realizaci budou plně hrazeny z projektu a ani poté nevzniknou majitelům žádné výdaje, protože dílo nepodléhá další speciální ochraně. Samotná realizace bude provedena vhodnými materiály, které neovlivní stavbu nebo její okolí. V případě velkých ploch bude malba realizována pomocí vysokozdvižné plošiny a po dobu realizace bude zajištěna ostraha,“ vysvětlila Lucie Kaslová z DEPO2015.

Do loňské výzvy na plochy (open call) se přihlásilo na 40 zájemců. Z toho je patrné, že obyvatelé Plzně se zajímají o své okolí a chtějí ho pomoci kultivovat. Organizátoři proto doufají, že i letošní open call bude stejně úspěšný a majitelé objektů opět přispějí městu novými zajímavými plochami pro malby, které pak budou moci obdivovat nejen oni, ale i široká veřejnost.

Loňského ročníku se zúčastnilo celkem jedenáct uznávaných street art umělců z Čech i zahraničí, včetně hvězd jako Jan Kaláb, Toy Box nebo berlínského výtvarníka Johannese Mundingera, kteří pomalovali v součtu více než 2500 m2 ploch na domech a zdech. „Cílem festivalu je nejen představit významné umělce streetartové scény, ale především oživit a zkultivovat městské prostředí. Mezi umělecky obohacenými objekty byly loni zastoupeny například umělecká škola, objekt centra volného času a fasáda panelového domu, jejichž ztvárnění si vyžádali sami majitelé, nebo největší realizace v podobě obřího muralu na protihlukové zdi na Rokycanské třídě v délce 300 metrů,“ řekl Jan Štěpán z organizačního týmu a dodal: „I letos bychom rádi nabídli majitelům plzeňských domů, garáží, firem, skladů, zdí apod. možnost netradičně oživit své okolí současným uměním a zároveň jim tak dali alternativu ke klasickému zakrytí starých fasád reklamním nosičem či nevkusnými perspektivními malbami.“

Kontakt pro zájemce o malbu na fasádě:
Kamil Liška
Produkční festivalu
+420 601 375 094
liskaka@depo2015.cz

Zdroj: Město Plzeň