KORONAVIRUS: Očkování u zubaře i v lékárně a konfirmační PCR testy bez žádanek od lékaře

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Ministr zdravotnictví (v demisi) Adam Vojtěch dnes oznámil posílení systému očkování – bude-li schváleno parlamentem, podávat vakcíny proti koronaviru budou moci i zubní lékaři ve svých ordinacích a také lékárníci přímo v prostorách lékáren. Kromě toho v platnost vstoupí nová pravidla týkající se vypisování žádanek na provedení tzv. konfirmačních PCR testů, ty již nebudou muset vystavovat praktičtí lékaři a ani pediatři. Dle slov Vojtěcha by se tak celý proces měl výrazně zrychlit a zjednodušit…

Změna zákona: očkování u zubaře i v lékárně

Jak ministr Vojtěch na tiskové konferenci oznámil, dnes kromě několika schválených změn v mimořádných opatřeních předložil návrh na novelu zákona o veřejném zdraví – cílem pak je rozšířit možnosti očkování proti covidu-19 o další kompetentní profese. Aktuálně totiž mohou očkovat všichni atestovaní lékaři, očkování však není možné např. v ordinacích zubních lékařů – stejně tak prozatím nebylo možné očkováním v lékárnách. A to chce ministerstvo zdravotnictví změnit.

Jak Vojtěch doplnil, samozřejmě se k této změně pojí určité podmínky, jeho resort ale následoval německou právní úpravu, která byla v zemi přijata minulý týden v pátek, přitom očkovat zubním lékařům i lékárníkům již umožňují i v Polsku, Francii ad. „Je nutné, aby očkování bylo co nejvíce dostupné, očkování v lékárnách reálně může zajistit větší dostupnost, protože lékárenská síť je velmi rozsáhlá,“ doplnil Vojtěch s tím, že je samozřejmě pamatováno i na úpravu toho, kde (v jakých podmínkách) by v lékárně čerstvě naočkovaní měli vyčkat nutných 15 minut.  Vzhledem k tomu, že se má jednat o změnu zákona, má vláda v plánu navrhovat, aby novela byla schválena v prvním čtení – finální rozhodnutí však závisí na parlamentu.

Změna v pravidlech vydávání žádanek na konfirmační PCR testy

Kromě novely zákona o veřejném zdraví pak Vojtěch představil také další návrhy na změny v mimořádných opatřeních, které již byly přijaty a postupně budou vstupovat v platnost. Klíčovou změnou, která má ulehčit zaměstnancům potažmo dětem a jejich rodičům proces testování, je pak eliminace nutnosti vypsání žádanky na konfirmační test ze strany praktického/dětského lékaře. Dnes totiž platí, že když vyjde zaměstnanci nebo dítěti v rámci plošného antigenního testování pozitivní výsledek, musí pak jít na PCR konfirmaci do odběrových míst. Právě k tomu je ale třeba vystavená žádanka od praktika/pediatra, aby bylo možné test proplatit z pojištění. „Lékaři si opakovaně stěžují, že jsou tím zahlceni, nemají čas na péči o pacienty na očkování. Proto chceme systém změnit. V případě zaměstnanců by po pozitivním testu měl zaměstnavatel vydat vzorové potvrzení o pozitivitě, s nímž pak daný člověk půjde na odběrové místo, kde mu žádanku také rovnou vystaví a bude otestován,“ vysvětlil Vojtěch s tím, že praktičtí lékaři z tohoto systému zcela vypadnou. Změna pak nabyde účinnosti od 20. prosince. V případě škol bude princip podobný, žádanku však nebudou vystavovat na odběrových místech, ale tato povinnost nově přibyde krajským hygienickým stanicím. A jelikož organizace tohoto kroku je komplikovanější, účinnost změny byla posunuta na 3. ledna 2022.

Ve školách pak od 14. 12., tedy již od zítřka, vstoupí v platnost ještě jedna změna. V případě, že školy testují pomocí metody PCR, již tak nebudou muset činit jen v pondělí, což se vzhledem ke kapacitám laboratoří ukázalo jako poměrně problematické. Školy si tedy budou moci k testování PCR zvolit i jiný den, sedmidenní frekvence testování ale zůstane i v tomto případě zachována.