Jak si orientačně ověřit důvěryhodnost e-shopu, v kterém nakupujete poprvé

ilustrační foto

Na internetu nakupujeme stále více a stále častěji. A netýká se to jen vánočních dárků, ale nakupování obecně. Z toho ovšem vyplývá také větší riziko, že zboží občas nedorazí včas nebo dokonce vůbec. Případně sice dorazí, ale v poněkud neočekávaném provedení či podroušeném stavu. A právě takové průtahy se před Vánocemi příliš nehodí. Většina z nás totiž stále tvrdošíjně lpí na zavedeném zvyku dávat si dárky přesně na Štědrý den a nikoli o nějaký ten týden později. Jak si rychle ověřit důvěryhodnost e-shopu, abychom i letos stihli Ježíška v termínu?

Ověřte si doménu e-shopu

Spoustu užitečných rad najdete v jednom z našich nedávných článků. Dnes k nim přidáme další tip. Zvýšená opatrnost je zapotřebí nejen u webů, s kterými nemáte osobní zkušenost, ale také u těch, které se na internetové scéně objevily teprve nedávno nebo které nemají snahu řešit případné problémy se zákazníky. Jenže, jak to zjistit?

Velmi užitečnou možnost nabízí na svých webových stránkách dTest. Stačí, abyste na tomto odkazu zadali do vyhledávacího políčka internetovou adresu vámi zvoleného e-shopu a odklikli „Ověřit e-shop“. Zobrazí se vám informace o doméně (= unikátní internetová adresa) e-shopu. Z této se dozvíte např.:

  • kdo je držitelem domény,
  • datum její registrace, případného prodloužení (aktualizaci),
  • datum její expirace,
  • v některých případech také název a adresu provozovatele e-shopu.

Pokud zjistíte, že se daný e-shop zaregistroval teprve nedávno (má čerstvou doménu), neznamená to, že se jedná o nedůvěryhodný obchod. Jde pouze o začínající e-shop a může se vyplatit být opatrnější. Pro upřesnění, doménu si lze zaregistrovat nejméně na rok a nejdéle na 10 let. Její platnost je pak možné prodloužit na další období. Takže i to, dokdy si obchod předplatil doménu, může být jakýmsi nepřímým vodítkem.

Stížnosti zákazníků

Další položkou, kterou na uvedené stránce dTestu najdete, je spokojenost zákazníků. Kromě jednotlivých recenzí zákazníků, zde najdete také seznam konkrétních stížností, které zákazníci řešili s daným e-shopem prostřednictvím dTestu. Dále se zde dozvíte jméno toho, kdo si stěžoval, důvod a zdali stížnost již byla vyřešena.

Bezpečnost webu

Neméně užitečnou informací je údaj o zabezpečení webu daného e-shopu, např. v této podobě: „Web je zabezpečený pomocí HTTPS. Stránka používá pro přenos dat šifrování pomocí SSL certifikátu. Vaše data jsou při přenosu v bezpečí.“

Zdroj: dTest

Čtěte také:

Bezpečné vánoční nákupy v e-shopech. Jak nepřijít na síti o peníze i dárky zároveň