Stane se skvělým vodicím nebo asistenčním psem? Fenka Faty opouští svoji vychovatelku!

ROKYCANY – Ve všech oblastech šikovná fenka Faty, která se objevila na stránkách Rokycanských novin už když ji byly čtyři měsíce, opouští svoji vychovatelku Magdalenu Smolovou ze sociálního odboru.

Ta ji denně vodila do kanceláře, chodila s ní po nákupech nebo na koncerty. Faty se tak učila všechno potřebné a teď už má fenka první část přípravy za sebou. Nyní se jí ujmou trenéři z Pomocných tlapek, aby se mohla stát skvělým vodicím, nebo asistenčním či canisterapeutickým psem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Magdalena Smolová se výchově štěňátek věnuje 18 let. „Faty chodí všude se mnou, do práce, k volbám, do restaurací, byla na koncertu Čechomoru, který Pomocné tlapky velmi podporuje. Celou dobu spořádaně spinkala pod židlí. Učí se poznávat běžné situace, zvládnout jízdu výtahem i na eskalátoru, chodí po různých površích od trávníku až třeba po dlažbu v jednom obchodním centru, která pejskům poměrně dost klouže. Dvakrát jsme byly v zoo. Poprvé byla hodně vyčerpaná z toho, jak se musela ovládat, při druhé návštěvě už ji nerozhodily ani vřeštící opice,“ popisuje Magdalena Smolová.

Štěně v předvýchově má od malička daná jasná pravidla, co může a co ne. Nesmí se krmit od stolu ani si například na potkání hrát s cizími psy, to by jej rozptylovalo. Také proto má vychovatel ve výchově vždy jen jediné štěně. Je také naučené spát v pelíšku, v žádném případě nesmí do postele. Musí být trpělivé a umět v klidu čekat třeba v ordinaci u lékaře, než skončí vyšetření. Kromě aportování se učí i povel tahej, aby umělo třeba svléknout ponožky. Štěně se učí především hrou a jeho vychovatel musí být trpělivý i důsledný zároveň. „Takový pes si nesmí všímat okolí, jiných lidí nebo psů. Jediný jeho zájem musí být člověk na konci vodítka. Mezi lidmi panuje představa, že asistenční psi se nemazlí, protože už mají zažito, že je sami nemají hladit, mluvit na ně nebo mlaskat. Se svým pánem ale mívají pejsci velmi blízký vztah a jsou velcí mazlové,“ říká štěněčí vychovatelka a dodává, že výchova a práce musí být pro štěně hra, kterou má rádo.

Vychovatelku teď čeká nejtěžší krok: loučení s vychovaným štěnětem, které je velmi těžké. „Smutek můžu projevit až potom, co se rozloučíme, abych na Faty nepřenesla negativní emoce,“ říká žena, pro kterou je výchova štěňat krásný koníček i pocit, že pomáhá. Faty teď čekají měsíce, kdy trenéři podle jejích schopností rozhodnou, jaký druh práce by pro ni byl nejvhodnější a vyberou jí nového pána. Když si vzájemně padnou do oka, budou Faty cvičit dalších až pět měsíců přímo na míru jeho potřebám. Následovat bude secvičení v klientově domácnosti a pak už bude mít Faty nový stálý domov. Výcvik stojí 300 až 330 tisíc korun. Klienti psy dostávají bezplatně, Pomocné tlapky samy shánějí peníze na jejich výcvik. Zájemci můžou zaslat dar na účet 78-3611440287/0100 nebo podpořit organizaci jinak. Další informace najdete na webu pomocnetlapky.cz.

Zdroj: město Rokycany