Premiér Fiala představil, jak bude vypadat pomoc v energetické krizi. „Balamutí lidi,“ reagoval Babiš

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Premiér Fiala promluvil k národu a představil plán, který má vláda připraven na nadcházející energetickou a ekonomickou krizi. Co bude jeho součástí a jaké jsou výhledy vlády na nadcházejících pět let?

Premiér v mimořádném projevu uvedl, že již na počátku nástupu jeho vlády byla problémem vysoká inflace v důsledku covidové pandemie a také chování minulé vlády, která zvýšila zadlužování země.  V té době ale nikdo netušil, že během pár týdnů dojde k útoku Ruska na Ukrajinu a do Evropy se vrátí válka se všemi svými důsledky. A právě ty přímo doléhají na domácnosti a firmy právě nyní, a to nejen v podobě stále enormně rostoucích cen energií, ale také jako reálné hrozby, že Rusko vypne kohoutky. Právě proto je dle vyjádření Fialy nezbytné, aby se Česko stalo energeticky nezávislým, na blížící se zimu také zajistilo dodávky energií a samozřejmě pomohlo lidem a firmám.

„Věnujeme se zajištění plynu na plnění zásobníků, aktuálně je naplněno cca kolem dvou třetin, což je nejvíce v historii. Pokud by došlo na krizový scénář, budeme schopni zabezpečit dodávky do všech domácností,“ ubezpečil tak premiér. Dodal také, že závislost na jednom nespolehlivém dodavateli energií je neudržitelná, v zájmu dosažení energetické suverenity tak Česko dle jeho slov musí začít podnikat konkrétní kroky. Ty má vláda v plánu realizovat během následujících pěti let, přičemž mj. zahrnují dostavbu Dukovan, rozšíření ropovodu TAL, v obecné rovině pak i navýšení kapacit ropovodů a plynovodů ze zemí EU. Kromě toho se chce vláda soustředit také na výstavbu energetických zdrojů,  fotovoltaiku, jádro, tepelná čerpadla apod. „Bude nás to stát hodně úsilí a peněz, ale je to cesta, která se českým domácnostem i firmám vyplatí, je to investice do naší energetické suverenity,“ shrnul premiér Fiala.

Energetická nezávislost je cílem

A jelikož výsledky těchto kroků bude možné pocítit až v horizontu několika let, i navzdory napjatému státnímu rozpočtu chce vláda pomoci domácnostem i firmám. „Připravili a schválili jsme opatření, jimiž uvolníme na nepřímou pomoc 66 mld. ze státního rozpočtu, nyní jsme již uvolnili na cílenou podporu 100 mld. Prvním novým opatřením je zrušení povinných plateb za obnovitelné zdroje, od podzimu na každé megawatt hodině každý ušetří až 600 Kč. Dále tu bude úsporný tarif, který pomůže domácnostem jak s platbami za plyn, tak i elektřinu,“ uvedl také premiér s tím, že opatření bude automatické, nebude třeba o nic žádat, a stát poskytne peníze přímo distribučním firmám, výsledek tedy každý uvidí přímo ve formě nižších záloh. Vedle těchto dvou opatření poskytne vláda 10 mld. pro teplárny, které zajišťují centrální vytápění. Podpora bude i pro domy s vlastními kotelnami, pomoc zamíří i firmám působícím v energeticky náročných odvětvích

Zatímco Jakub Michálek (Piráti) v podstatě projev premiéra hodnotil kladně jen s tím dodatkem, že by ocenil, aby všechny související procesy byly rychlejší, podle Radima Fialy z SPD Rusko nelze jen tak z hlediska tamních zdrojů nahradit, navíc je ruský plyn nejlevnější, projev tak označil za účelový. Někdejší premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš pak rovnou uvedl, že „za Babiše bylo líp, na což má i knížku, projev stávajícího premiéra byl o ničem a lidé se nic nedozvěděli.“ Dodal také, že „premiér mluví a neví o čem a jen balamutí lidi.“