V Plzni vznikla největší dobíjecí stanice elektromobilů v západních Čechách!

PLZEŇ – Ve středu 22. června bylo slavnostně představeno jedenáct nových rychlodobíjecích stojanů pro elektromobily. Najdete je na kraji podzemních garáží u Obchodního centra Olympia Plzeň v Černicích.

Tato nová dobíjecí stanice  je označována jako tzv. hub, tedy místo, kde lze dobíjet až šest vozidel najednou. Celkem těchto hubů provozuje ČEZ v republice 13 a nový hub v Černicích je se svými 22 místy pro elektromobily největší dobíjecí stanicí v západních Čechách. V Plzeňském kraji ČEZ aktuálně provozuje 36 veřejných dobíjecích stanic (z toho 34 rychlodobíjecích). Kromě krajské metropole jsou také v Domažlicích, Kašperských Horách, Plasích, Přešticích, Železné Rudě, u dálnice D5 (včetně velkého dobíjecího hubu o osmi stanicích na 83. km u Šlovic) a na dalších místech.

Loni řidiči elektromobilů na těchto stanicích odebrali celkem 69 802 kWh ekologické energie, tj. palivo pro 1 938 plně nabitých elektromobilů střední třídy nebo dost energie pro 11 elektromobilů na cestu kolem světa. „Město Plzeň těší, že na jeho území vznikla tato velkokapacitní nabíjecí stanice. Každé takové místo pro nabíjení elektromobilů je pro město velmi přínosné. Pokrok nelze zastavit a je potřeba, aby nabíjecí stanice dál vznikaly. Jsem rád, že tento hub funguje na velmi příhodném místě, a věřím, že nebude poslední,“ uvedl radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

V současné době má společnost ČEZ v celé republice na 430 dobíjecích stanic, přičemž se jejich počet za poslední dva roky zdvojnásobil. ČEZ plánuje jejich opětovné zdvojnásobení v průběhu dalších dvou let, do roku 2025 by jich mělo fungovat přes 800. „Chceme být připraveni na moment, kdy elektromobily v České republice začnou přibývat po desítkách tisíc za rok. Jedním z trendů roku 2022 v rozvoji elektromobility jsou dobíjecí huby, které umožní čerpat energii najednou šesti a více e-autům. Právě taková místa dávají řidičům elektromobilů jistotu, že na čerpání energie nebudou muset dlouhé minuty čekat, a elektrická auta se tak mohou definitivně stát rovnocennou alternativou i pro dlouhé cesty,“ řekl Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobility ČEZ.

Dobíjecí huby jsou koncipovány s možností budoucího zvyšování výkonu stojanů. V průměru se elektrovozidlo nabije za přibližně půl hodiny. Při využívání sítě se uživatel před dobíjením identifikuje RFID kartou nebo pomocí aplikace FUTUR/E/GO, která dokáže také vyhledat nejbližší dobíjecí místo a obsazenost stojanů. ČEZ připravil několik tarifů šitých na míru zákazníkům, ale i možnost jednorázového dobíjení pro ostatní řidiče.

Zdroj: E. Kriegerová, město Plzeň