Blíží se konec 65 milionů kusů bankovek. Zkontrolujte, zda nejsou i ve vaší peněžence

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Možná, že v dnešní době platíte převážně kartou, ale třeba máte doma odložené také nějaké papírové bankovky jednoduše pro případ potřeby. Pak je ale namístě, abyste provedli kontrolu toho, zda se náhodou nejedná o bankovky, jejichž platnost bude počínaje červencem ukončena. Kterých bankovek se to týká? A co s těmi, které vám doma zůstanou?

Aktuálně je v Česku celkově v oběhu cca 535 milionů kusů bankovek všech nominálních hodnot, nejvíce jsou zastoupeny dvoutisícovky, naopak nejméně pětitisícovky. Dnes, 30. června, však končí platnost starších vzorů některých českých bankovek, konkrétně se jedná o ty pocházející z období let 1995-1999 v nominálních hodnotách 100, 200, 500, 1000 a 2000. V obou provedeních – tedy starším i novém – zůstanou v platnosti jen bankovky s nominální hodnotou 5000. O ukončení platnosti vybraných bankovek rozhodla vyhláškou Česká národní banka (ČNB), a to z ryze praktických důvodů – cílem je dosáhnout toho, aby v oběhu byly bankovky jen jednoho, tedy nového, vzoru. To má pak zjednodušit orientaci v bankovkách a eliminovat pochybnosti o jejich pravosti. Je však třeba dodat, že dle slov Filipa Hanzlíka z České bankovní asociace je záchytů falešných bankovek skutečně minimum. Podle poslední zprávy ČNB z minulého roku bylo zachyceno přibližně 1 400 padělků českých bankovek, což je vzhledem k počtu těch, které jsou jinak v oběhu, naprosto marginální číslo.

Jak poznat „starou“ bankovku?

Bankovek starého typu je aktuálně v oběhu 65 milionů kusů – je tedy poměrně pravděpodobné, že nějakou z nich má v peněžence téměř každý. Jak ale staré bankovky odlišit od těch nových? „Stará bankovka se typově liší. Základním rozlišovacím prvkem je podoba lesklého proužku, který bankovou probíhá. U starých bankovek je proužek stříbřitý, užší, a když je bankovka nakloněna, proužek nemění barvy. U nového typu je proužek širší a má hnědofialovou až bronzovou barvu, která se při náklonu mění na zelenou,“ vysvětlil pro ČT Hanzlík s tím, že rozlišovacích znaků je samozřejmě více, ale právě tento je tím základním.

Co s neplatnými bankovkami?

Počínaje červencem přestanou všechny typy starých bankovek v běžném oběhu platit, neznamená to ale, že by se staly zcela nepoužitelnými. Pokud tedy někomu i po tomto termínu zůstanou v peněžence, má celé dva roky na to, aby je směnil ve kterékoliv bance s pokladnou, příp. následně také na jedné ze sedmi poboček ČNB. Právě na těchto místech lze zároveň ověřit, které bankovky platné jsou a které nikoliv.

„Jednou variantou výměny je návštěva pobočky banky, kde budou staré bankovky směněny za nový typ stejné nominální hodnoty. Je tu ale i druhá, pravděpodobně komfortnější možnost. Využít lze totiž i vkladové bankomaty – tam lze hotovost vložit, bankomat pozná, že se jedná o staré bankovky, které ale bez problémů virtuálně připíše na účet a následně je jen přesune do speciální kazety, jež je na staré bankovky určena,“ dodal Hanzlík. Platí také, že z bankomatů pro výdej peněz byly staré typy bankovek poslední rok již průběžně stahovány, což znamená, že při výběrech jsou již vydávány výhradně bankovky nové.

Veškeré podrobnosti týkající se konce platnosti vybraných bankovek a pravidel jejich směny je pak možné naleznout také na webu ČNB, kde jsou zveřejněny i vzory bankovek starých a nových.